Ferit Şahenk’in Galataport için açıkladığı Katarlı ortak kim?

Ferit Şahenk’in Galataport için açıkladığı Katarlı ortak kim?

İstanbul Galataport’a ortak olacak şirketin Katarlı Alfardan Ailesi olduğu ileri sürüldü.


İstanbul’da düzenlenen Turizm Yatırım Forumunda konuşma yapan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk Galataport’a yeni bir ortak geleceğini açıklamıştı. Şahenk, “Çarşamba günü itibarıyla dünyanın ilk 10’una giren önemli bir kurumsal yatırımcı da şirketin yüzde 20’sine ortak olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet gazetesinden Jale Özgentürk, bugünkü yazısında Galataport’a ortak olacak şirketin Türkiye’de çok sayıda yatırımı bulunan Katarlı Alfardan Ailesi olduğunu belirtti.

Satışın uzama nedeninin Galataport’taki D-ream restoranlarının durumu olduğunu belirten Özgentürk şu ifadeleri kullandı:

“Atatürk’ü ağırlayan Kocataş Yalısı birçok kez el değiştirdi. Son sahibi Katarlı Alfardan ailesi.

Yalı restore edilip bugün Six Sense Kocataş markasıyla otel ve rezidans olarak hizmette. Alfardan ailesi ise 2013’te Alternatif Bank’ı alarak girdiği Türkiye’de yatırımlara devam ediyor. Boğaz’da en lüks otellerden Mandarin Oriental’ın ortağı olan Alfardan, Antalya ve Bodrum’da satın aldığı arazilerinde de yine lüks otel yatırımlarına hazırlanıyor.

Yeni ortak bombası

Katar’ın Türkiye’ye ilgisi malum. İstanbul’un iddialı yatırımlarından Galataport da bu ilgiyi üzerine çeken bölgelerden biri. Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk geçen hafta Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani’yi Galataport’ta gezdirmişti. Aynı gün Turizm Yatırım Forumu’nda ise yeni bir grupla ortaklık için görüşmede olduğunu açıklamış ve “Çarşamba günü itibarıyla dünyanın ilk 10’una giren önemli bir kurumsal yatırımcı da şirketin yüzde 20’sine ortak olacak” demişti.

Öğrendiğime göre işte o ortak Katarlı Alfardan Grubu’ymuş. Kulis bilgilerine göre açıklamanın uzamasının nedeni ise Galataport’ta bulunan çok sayıdaki D-ream restoranının geleceğiymiş.

Ayrıca Kuruçeşme’deki Mandarin Oteli’nin ortağı olan Alfardan Grubu’nun gözünün otelin karşısındaki Galatasaray Adası’nda olduğu da konuşulanlar arasında.”

Türkiye’de çok sayıda yatırımı var

Özgentürk ayrıca, Alfardan Grubunun Türkiye’deki McDonald’s Türkiye, Finansbank (QNB Bank), Alternatif Bank (ABank), Digitürk, Banvit, Ankara merkezli Ankas, BMC, ERGO Portföy, Beymen Mağazacılık ve Ay Marka Mağazıcılık, Memorial Sağlık Grubu’nun yüzde 40’ı, ev tekstil zinciri English Home, Erbilgin Yalısı, Kanal İstanbul güzergâhında 44 dönüm arazi, Munamar ve Kontes Beach Otelleri yatırımlarının bulunduğuna da dikkat çekti.Bu Haber 27.05.2022 - 08:30:55 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.