Erkan Yağcı: Risksiz bir turizm sektörü olamaz

Erkan Yağcı: Risksiz bir turizm sektörü olamaz
Turizm sektöründe krizlerin hep olacağını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, önemli olanın krizleri yönetmek olduğunu söyledi.

TurizmGüncel – Antalya

TÜRSAB’ın Antalya’da düzenlediği kongredeki panelde konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, sektörü pandemi öncesi ve sonrası olarak konuşmak gerektiğini ifade etti. Yağcı, “Yüz yılın en büyük kriziyle karşı karşıya kaldık. Turist olmadığı durumu 2016’da ve 2020’de test ettik. Biz Antalya’da 9 milyon rakamına ulaştık ama Antalya 15 milyonu yakalamıştı. Bşiz 20 milyon hedefliyorduk ve buna yeni denklemde nasıl ulaşacağımızı konuşmamız lazım.” dedi.

Turizmin evrensel sorunu

Fiyatların sürekli arttığı bir ortamda fiyat istikrarının önemli hale geldiğine dikkat çeken Erkan Yağcı, “Sorunların hepsini çözeceğiz iddiasında bulunamayız. Bugün sorunlaları çözeriz, yarın yeni sorunlar başlar. 20 yıl önce de sorunlar vardı, şimdi de var. Personel sıkıntısı eskide de vardı, şimdi de var. Bu turizmin evrensel sorunu.” değerlendirmesini yaptı.

Risksiz bir turizm sektörü olamaz”

Sektörün bazı krizleri kendi gücüyle aşabildiğini ama bazı krizlerde kamunun devreye girmesi gerektiğini kaydeden Erkan Yağcı, “Thomas Cook bizim krizimizdi ve yönettik. Pandemi dünyanın krizi. Turizm sektörü risksiz bir sektör olamaz. Önemli olan krizleri yönetmek. Krizlerin paydaşlarla birlikte aşılması gerekiyor. Yeni bir yönetişim modeline, birlik ve beraberliğe ihtiyaç var. Şu an salgını yönetmede iyi bir noktaya geldik ama Türkiye’nin potansiyeli çok daha fazla. Talebi yönetebilmek ve gelecek vizyonunu doğru kurgulamak lazım. Londra Fuarında beklentimin ötesinde bir pazar yapısıyla karşılaştım. İnsanların ilk ve an fazla para harcayacakları alan deniz turizmi. Ben gelecek açısından son derece umutluyum.” diye konuştu.Bu Haber 19.11.2021 - 17:45:19 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.