Dövizle kiranın yasaklanmasına ilişkin bakanlıktan açıklama

Dövizle kiranın yasaklanmasına ilişkin bakanlıktan açıklama
Hazine ve Maliye Bakanlığı, gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinin dövizle veya dövize endeksli olarak yapılamayacağına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın kapsamının ekonomk faaliyetleri sıkıntıya sokmayacak şekilde belirleneceği belirtildi.

Düzenlemenin, sadece Türkiye'de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri kapsadığı belirtilen açıklamada, geçici Madde 8 uyarınca bu kararın (85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı) yayımından önce bedelleri döviz cinsinden belirlenmiş ancak yeniden Türk lirası olarak belirlenecek mevcut akdedilmiş sözleşmelerin kapsamı oluşturulurken, yine sözleşmenin akdedilme tarihinde her iki tarafın da Türkiye'de yerleşik kişi olması hususunun göz önüne alınması gerektiği belirtildi.

Daha önce yapılmış veya gelecekte yapılacak sözleşmelerle ilgili bakanlıkça uygun görülen bazı hallerin istisna tutulabileceği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bakanlıkça istisna tutulacak hallerin kapsamı belirlenirken, döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülükler değerlendirmeye alınacak hususların başında geliyor. Örneğin, 32 sayılı Karar'ın döviz kredilerinin kullanımını düzenleyen 17 ve 17/A maddeleri uyarınca herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın döviz kredisi kullanabilen ve dolayısıyla döviz cinsinden yükümlülük altına giren Türkiye'de yerleşik kişilerin yaptığı sözleşmeler, bu kapsamda dikkate alınacak.

Bu itibarla, söz konusu düzenlemeye ilişkin kapsam, ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak şekilde, ilgili kamu kurumlarımızın ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirlenecek ve Bakanlık tarafından duyurulacak."Bu Haber 18.09.2018 - 08:49:42 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.