Dışişleri Bakanlığından yeşil ve gri pasaportlarla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığından yeşil ve gri pasaportlarla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'ya girişlerde yeşil ve gri pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildiği yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa'ya girişlerde yeşil ve gri pasaportlara muafiyet sınılması getirildiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Basında, Türk hizmet (gri renk) ve hususi (yeşil renk) pasaportlarının, Schengen alanına girmeden önce, Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi-ETIAS çerçevesinde elektronik olarak ön onay almaları gerekeceği yönünde haberlerin yayımlandığı görülmüştür.

Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı.

Yine benzer haberlerin geçtiğimiz günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde yapılan girişim sonucunda, ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.

Bu çerçevede, son dönemde basında çıkan aksi yöndeki haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir."Bu Haber 11.12.2019 - 08:02:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Murat DAS - 12.12.2019 - 06:57

    Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesini amaçlayan mesut KURT beyden bulabiliyorum

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.