İki otel yöneticisinin 8 yıla kadar hapsi isteniyor

İki otel yöneticisinin 8 yıla kadar hapsi isteniyor

Türkiye'nin önde gelen otel zincirlerinden Dedeman'ın, otellerin eski yöneticileri Emrullah Akçakaya ve Tunay Erdal'a 'ticari sır' davası açtığı belirtildi.


Dedeman Otelleri'nin eski CEO'su Emrullah Akçakaya ile iki otelin genel müdürlüğü görevini yürüten Tunay Erdal hakkında 8'er yıla hapis istemiyle dava açıldığı bildirildi.

Hürriyet'ye yer alan habere göre, Dedeman’ın ticari sırlarını rakip otellerle paylaşmakla suçlanan iki yönetici haklarındaki suçlamaları kabul etmedi.

Dedeman Holding’e bağlı üç turizm şirketi adına geçen aylarda suç duyurusunda bulunuldu. Av. Dr. Rezan Epözdemir’in imzasını taşıyan savcılık başvurusunda, grubun iki üst düzey yöneticisi şüpheli sıfatı ile yer aldı. Yürütülen soruşturma geçen hafta tamamlandı ve hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

İhaleler aynı kişiye

İddianamede sanıklar grubu zarara uğratmakla suçlanırken, iddianamede bilirkişi raporu ve bağımsız denetim raporu ile sanıkların ve şikayetçilerin ifadeleri yer aldı.

İddianamede grubun Levent ve Gayrettepe’deki iki otelinde müdür olarak görev yapan Tunay Erdal'ın ilişkide olduğu kişilere yüklü ödemeler yapılmasını sağladığı, mimar K. K. 'ye 1 milyon liralık ihale verdiği ileri sürüldü. Erdal'ın ayrıca, fahiş fiyatlarla işler yaptırdığı ifade edildi.

Emrullah Akçakaya ticari sırları paylaşmakla suçlanıyor

Dedeman Otelleri eski CEO’su Emrullah Akçakaya ise, grubun ticari sırlarını rakip üç otel firması ile paylaşmakla suçlanıyor. Akçakaya ayrıca, yetkisi olmadan, iki şirket adına imza atmak ve 11 ayrı sözleşme ile grubu borçlandırmakla suçlanıyor.

Akçakaya ve Erdal iddiları yalanladı

İddianamede savunmasına yer verilen Emrullah Akçakaya gruba karşı iş mahkemesine dava açtığı için suçlamalarla karşılaştığını söyledi.

Üç ayrı otel zincirinde 30 yıl üst düzey yönetici olarak görev yaptığını kaydeden Akçakaya, Dedeman’da 7.5 yıl çalıştığını, çalıştığı dönemde grubun zararına olan sözleşmeleri yeniden düzenlettiğini ve şirket kârlılığını arttırdığını kaydetti.

Dedeman’da 8 yıl çalıştığını ve başarılarının birçok kez yönetim tarafından takdir edildiğini söyleyen Tunay Erdal ise otelin işlerinin hızlı yapılması için K. K.’nin firmasına ihaleleri verdiğini, düğünün otelde yapılmasına ise yönetimin onay verdiğini kaydetti.Bu Haber 02.10.2020 - 10:39:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Mualla Keskioğlu 05.10.2020 - 05:02

  Turizm camiasında dürüstlüğü ,güvenirliliği , çalışkanlıgı ve yardımseverliği ile tanınan Emrullah Akçakaya nın böyle bir habere konu olması onunla ilgili gerçekleri değiştiremiyecektir.Ama Dedeman otelleri çok büyük güven kaybına uğramıştır.Kendileri ile 7 yıldır çalışan ve daha önceleri Konya dedeman otelinin açılışını yapan Emrullah Akçakaya nın ,profesyonel bir davranış sergileyemeyen bir yönetimle artık çalışmamasıda sevindiricidir .Çünkü kendisi daha iyilerine layıktır ..

 • Asım Saldamlı 03.10.2020 - 12:18

  Turizm sektöründe iyi ve başarılı projelere imza atmış ve çağın gereklerine uygun yönetim anlayışı ve profesyonel yaklaşımı ile bugüne kadar çalıştığı uluslararası zincir oteller dahil her kurumda en üst düzeyden en alt kademedeki Stajyerine kadar herkesin taktir, saygı ve sevgisini kazanmış Emrullah Akçakaya(lar) kolay yetişmiyor. Emrullah Akçakaya’nın İş hayatındaki profesyonel yaklaşımı ve liderlik kişliğinin yanı sıra çevresinde yardıma ve desteğe muhtaç bir çok kişi ve kuruma kişisel desteklerini hiç esirgemediğini ve gereğini yaptığına bizzat şahit olmuş biriyim. Bu haber özel olarak Emrullah Akçakaya, genel olarak da Türkiye turizmine iyi şeyler yapmaya gayret eden çağdaş ve profesyonel turizmcileri karalamaya hizmet etmekten öteye gitmez. Bu yaklaşımı sadece Emrullah Akçakaya’ya değil Türkiye turizminin başarılı ve güzide yöneticilerine bir darbe girişimi olarak değerlendiriyorum. Adalet mutlaka bu arkadaşımızın hakkını teslim edecektir. Güneş balçıkla asla sıvanamaz. !!!!

 • No name 02.10.2020 - 08:47

  Murat dedeman bunlara cok yüz vermiş ondan oldu otellerin hiçbirinde gnm denetlicek mekanizma yok maalesef sikinti durum bu...

 • Ahmet Ekinci 02.10.2020 - 12:52

  Sözcü gazetesindeki suçlamalara göre CEO otellere alınan şaç kurutma makineleri ile şirketi 1000 dolar zarara uğratmış. 2,5 sene önce kendi düğününde akrabalarını otelde yatırıp şirketi zarara uğratmış.vs vs Garip geliyor bana koskoca Dedeman ın suçlamaları..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.