Dalaman Havalimanı, ACA programında 2 seviye birden yükseldi

Dalaman Havalimanı, ACA programında 2 seviye birden yükseldi

YDA Dalaman Havalimanı, havalimanları için kurumsal olarak onaylanmış tek küresel karbon yönetim sertifikasyon programı olan Havalimanı Karbon Akreditasyon programında 1. Seviyeyi atlayıp direkt olarak 2. Seviye Karbon Salınımı Sertifikasını almaya hak kazandı.


YDA Dalaman Havalimanı, Avrupa Havalimanları Konseyinin (Airports Council International Europe – ACI Europe) Havalimanı Karbon Akreditasyon (Airport Carbon Accreditation – ACA) programına ikinci seviye olan "karbon emisyon azaltımı" seviyesi 'Reduction' ile giriş yaptı.

Havalimanı Karbon Akreditasyon programı, havalimanlarının CO2 emisyonlarını yönetme ve azaltma çabalarına göre bağımsız olarak değerlendirerek tanımaktadır.

“Çalışmalarımız hız kazanarak devam edecek”

YDA Dalaman Havalimanı CEO’su Yiğit Laçin yaptığı açıklamada ; YDA Dalaman Havalimanının vizyon açıklamasına ve sürdürülebilirlik stratejisine paralel olarak yapmış oldukları çalışmalarla Avrupa Havalimanları Konseyi tarafından oluşturulan, karbon emisyonlarını ortadan kaldırarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlamayı hedefleyen programa katıldıklarını belirtti.

Laçin, gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında ACI Europe tarafından sağlanan Havalimanı Karbon Salınım sertifikasyon sürecinde terminal işletmesi olarak iyileştirmeler ve yatırımlarla doğrudan Level-2 (Reduction) seviyesinden sertifika almaya hak kazandıklarını vurguladı.

İklim değişikliği ile ilgili mücadelede ortaya koydukları önemli çalışmalarla birlikte CO2 emisyonlarının yönetilmesi ve azaltmasına yönelik çabalarının hız kazanarak devam edeceğini dile getiren Laçin, ilerleyen süreçlerde çevre dostu yeni adımlar atmaya ve etkilerini güçlendirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

“CO2 emisyonlarını azaltmak için aktif olarak çalışıyorlar”

ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec, YDA Dalaman Havalimanına, Havalimanı Karbon Akreditasyonuna doğrudan 2. Seviye 'Reduction' ile katıldığı için tebriklerini ileterek, havalimanının sadece karbon ayak izini haritalamakla kalmadığı, CO2 emisyonlarını azaltmak için aktif olarak çalıştığı ve böylece gelişmiş karbon yönetimine dahil olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Jankovec, “ICAO'nun geçen yıl havacılıkta küresel çapta ‘Net Sıfır CO2 emisyonu’ hedefini belirlediği düşünüldüğünde, YDA Dalaman Havalimanının bu iddialı ve önemli hedefe somut bir katkıda bulunduğu anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.Bu Haber 13.01.2023 - 11:29:37 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.