Corendon Airlines, Antalya’da SAF yakıt kullanmaya başladı

Corendon Airlines, Antalya’da SAF yakıt kullanmaya başladı

Corendon Airlines ve Petrol Ofisi Grubu, 2050 yılı net sıfır hedefleri doğrultusunda yeni bir iş birliğine imza attı. Yapılan anlaşma kapsamında Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanı’nda Petrol Ofisi Grubu’nun ikmal ettiği SAF yakıtını kullanmaya başladı.


Corendon Airlines, karbon emisyonunun iklim değişikliğine ve çevre kirliliğine etkilerini azaltmak amacıyla Petrol Ofisi Grubu’nun ikmal edeceği Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanarak çevre dostu uçuşlar düzenlemeye başladı. Petrol Ofisi Grubu ile gerçekleştirilen iş birliği doğrultusunda Corendon Airlines, SAF yakıt kullanarak karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Corendon Airlines, gelecek sene saf yakıt kullanımını en az 2 kat, beş yıl içinde ise 10 kat artırmayı ve IATA Fly Net Zero 2050’yi destekleyen hava yollarından biri haline gelmeyi hedefliyor. Corendon Airlines, Fraport TAV Antalya Havalimanından başlayan uygulamayı, önümüzdeki sene İzmir Adnan Menderes Havalimanında da hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Şirketin sıfır karbon emisyon hedeflerinden bahseden Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, “Corendon Airlines olarak, Petrol Ofisi Grubu iş birliğimizle birlikte ilk SAF yakıt kullanımlı uçuşumuzu 19 Mart 2024 tarihinde Antalya Havalimanı’ndan gerçekleştirdik. Doğaya ve çevreye saygılı bir marka olarak SAF yakıt kullanımı bizim için çok değerli. Karbon emisyonumuzu azaltarak gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için uçuşlarımızdaki uygulamalarımıza özellikle özen gösteriyoruz. Corendon, düzenli şekilde SAF yakıt kullanarak sürdürülebilir havacılık adımlarını teşvik etmeye devam edecek. SAF yakıt kullanımı gibi çeşitli sürdürülebilirlik konulu projelere imza atarak doğaya olan saygımızı ve çevresel sorumluluğumuzu sürdüreceğiz.” dedi.

Anlaşma hakkında açıklama yapan Petrol Ofisi Grubu Havacılık Kıdemli Müdürü Mehmet Serkan Ergin ise şunları söyledi:

“Karbonsuzlaşma yönündeki çalışmalar geleceğe yatırım bilincinin en önemli önkoşullarından biri. Bu nedenle mevcut ürün teknolojilerimize yatırım yaparken geleceğin enerjilerine ve bu enerjilerin kullanımını artırmaya yönelik iş birliklerini artımayı sürdürüyoruz. Bu misyonla Petrol Ofisi Grubu olarak Corendon Airlines’a sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ikmaline başlamış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Sektörün lideri olarak havacılık alanında da sürdürülebilirliğe öncülük ediyor, bu sebeple uçaklarda sera gazı emisyonlarını yüzde 80'e kadar azaltan SAF’ın ülkemizdeki kullanımını yaygınlaştırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”Bu Haber 03.04.2024 - 11:07:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.