Almanya’daki ilk görüşmelerde somut bir şey çıkmadı 

Almanya’daki ilk görüşmelerde somut bir şey çıkmadı 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘seyahat yasağının kaldırılması’ amacıyla Almanya’da yaptığı ilk görüşmelerden sonuç çıkmadı.


Somut bir sonuç çıkmadı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’nın Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını kaldırması için bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştiriyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ortak basın toplantısında yapılan açıklamalar, seyahat uyarısının kaldırılması konusunda somut bir sonuç elde edilemediğini, görüşmelerin süreceğini gösteriyor.

''Tüm tedbirlerimizi aldık''

Toplantı sonrası ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, turizmin önemli bir sektör olduğunu ve konuyu Heiko Maas ile enine-boyuna konuştuklarını söyledi. Çavuşoğlu, ‘’Biz güvenli bir ortamda sağlıklı bir ortamda Almanya'dan ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Ve tüm tesislerimiz; havaalanları, oteller, transferler dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı. Almanya'dan uzmanlardan oluşan heyeti de davet etmiştik.’’ diye konuştu.

"Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor’’

Zaten uçuşların başladığını ve THY’nin 8 şehre uçtuğunu kaydeden Çavuşoğlu, ‘’Özel şirketlerimiz uçmaya başladı. Turistler de yavaş yavaş gelmeye başladı. Almanya'nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye'ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için de çok önemli.’’ şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise, Çavuşoğlu ile görüşmelerinde diğer konuların yanında turizm konusunu da ele aldıklarını söyledi. Güvenli bir turizmin, korona krizi kapsamında nasıl sağlanabileceğini ele aldıklarını ifade eden Maas, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

''Bunu AB kapsamında ele almak istiyoruz''

Birçok insanın bunu (seyahat kısıtlamasının( kaldırılmasını istediğini biliyoruz. Almanya bunu AB kapsamında ele almak istiyor. Ancak Avrupa genelinde görüş birliği sağlayabilirsek, virüsün yayılmasını kontrol altına alabiliriz.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı, bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır. Brüksel ve Almanya tabi hep verilere bakarak, enfeksiyon verilerine bakarak hareket ediyor. Her bir ülkenin hangi tedbirleri aldığına bakıyoruz. Bugün bu konuda birçok bilgi edindik.

''Avrupa genelinde bir çerçeve oluşturduk''

Bölgesel rakamların gelecekte çok önemli olacağından hareket ediyoruz. Yeni vakalar nerede, nerede hiç vaka yok, bunların dikkate alınması gerekiyor. Avrupa genelinde bir çerçeve oluşturmuş bulunuyoruz. Karantina şartları da bu şekilde belirleniyor. Yani Almanya'da hem içe hem dışa yönelik risk bölgeleri kategorisi de dikkate alınmak zorundadır. İki haftalık aralarla olmak üzere AB'de bu konu sürekli yeniden incelenecek. Burada tabi ki belli açılımların olmasını istiyoruz. Bugün bu açıdan bu kadar bilgiyi edinmiş olmamız da bizi çok mutlu etti.

Almanya’da yaşayan Türklere yeşil ışık

Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısı ailelerini ve yakınlarını ziyaret etmek isteyen insanlar için geçerli değildir. Onlar rahatlıkla gidip gelebilirler. Ama biz daha fazla imkan sağlamak istiyoruz. Yakın irtibatta bulunacağız. Uzmanlar düzeyinde de bunu yapacağız.’’

Diğer bakanlar da görüşme yapıyor

Öte taraftan, Almanya’ya giden heyette bulunan Mehmet Nuri Ersoy’un kendi mevkidaşıyla görüştüğü, Sağlık Bakanı’nın ise Robert Koch Enstitüsüne giderek Türkiye’nin güncel koronavirüs durumuna ve alınan önlemlere ilişkin bilgi verdiği belirtiliyor. Bu Haber 02.07.2020 - 14:15:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.