Büyük termal vurgunu

Büyük termal vurgunu
Yalova’da büyük bir devremülk vurgunu yapıldığı belirtiliyor. İddiaya göre 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu, 40 bine yakın kişiye satıldı.

Türkiye’de yaşanan devremülk vurgunlarına bir yenisi daha eklendi. Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Yalova’da 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu 40 bine yakın kişiye satıldı, sadece bir oda için toplanan para 6 milyon lirayı buldu. Benzer durumun yaşandığı Ankara ve Tekirdağ’daki diğer iki büyük projeden devre mülk satın alan çok sayıda kişi de icralık oldu. Kimi ödemesini yaptığı halde alamadığı senetler nedeniyle, kimisi satışın iptaline rağmen aidatlar nedeniyle hacizlerle boğuşuyor.

‘’Bedava tatil kazandınız’’

Mali Müşavir Enver Göçek, benzin istasyonundan akaryakıt alırken, yanına gelen tanıtım görevlisinin anlatımı ile Yalova Termal’deki devremülk projesinden haberdar oldu. Bir kısmı tamamlanan projenin fotoğraflarını da gören Göçek’e hisseli tapu satışı yapılacağı belirtildi. Yılın belli bir döneminde tesiste kalabileceği belirtilen Göçek’e hisse devir bedelinin 23 bin 950 lira olduğu, ancak peşin ödemesi halinde 12 bin lira ödemesi gerektiği belirtildi. Enver Göçek, D. Sağlık Termal isimli bir şirket ile 28 Haziran 2018’de sözleşme imzaladı. İlk olarak bin lira ödeyen Göçek, 11 bin liralık ödemeyi ise geçen 5 Temmuz’da şirketin hesabına banka yolu ile gönderdi.

Aynı yer binlerce kişiye satıldı

Enver Göçek’e hisseli tapu devri yapıldı. Göçek, satın aldığı yeri görmeye gittiğinde ise gerçek durumla karşı karşıya kaldı. Tapu kaydına göre aynı yer Enver Göçek gibi 3 bin 650 kişiye daha satılmıştı. Yapılan hesaplamalara göre binlerce kişiye satılan odanın değeri 6.2 milyon lirayı aşıyordu. Göçek, avukatı ile yaptığı araştırmada tesisteki yerlerin toplamda 2 bin 500 kişiye satılması gerekirken, 40 bine yakın kişiye satıldığı bilgisine ulaştı. Enver Göçek, elinde tapu olmasına rağmen tesiste ‘Boş yer yok’ gerekçesiyle kalamayacağını anlayınca tapu iptal davası açtı ve kazandı. Göçek tapusunu iptal edince bu kez, ödediği paranın iadesi için Yalova Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak, en çarpıcı gelişme ise bu aşamada ortaya çıktı. Göçek’in ödeme yaptığı şirketin tabela şirket konumunda olduğu anlaşıldı. Dava dilekçesinde ödeme yapılan şirket ile K. Otel İşletmeleri AŞ ve G. Turizm İnşaat AŞ’nin aynı kişi tarafından yönetildiği, aralarında organik bağ olduğu, dolayısı ile yaptıkları ödemenin bu şirketlerin sorumluluğunda olduğu kaydedildi. Göçek, tapuyu iptal etse de aidat ödemelerinden kurtulabilmiş değil. Göçek’in sözleşme yaptığı şirket, yıllık 470 liralık aidat ödemesi için kendisine gün aşırı mesaj gönderiyor. Gönderilen mesajlarda, aidatın ödenmemesi halinde icralık olacağı belirtiliyor.

Banka senetleri icraya koydu

Benzer bir sorun ise Ankara Beypazarı’nda inşa edileceği açıklanan A. Termal projesi ile ilgili yaşanıyor. Emekli olan Rakia Akyıldız ve Ayhan Akyıldız çifti bu projeden devre mülk almak üzere şirket ile sözleşme yaptı. Şirket ile Rakia Akyıldız arasındaki sözleşmeye göre devremülkün bedeli 26 bin TL olarak belirlendi. Sözleşme 25 Kasım 2015’te imzalandı. Raika Akyıldız 26 bin liralık 32 senet imzaladı. Ancak Akyıldız kısa süre sonra şirket ile ilgili bir dizi olumsuz haber aldı. Taraflar aralarındaki sözleşmeyi iptal etti. Karşılıklı atılan fesih sözleşmesinde senetlerin Akyıldız’e iade edileceği kaydedildi.

‘Nitelikli dolandırıcılık' suçlaması

Ancak şirket, Akyıldız gibi birçok kişiden aldığı senetleri bankaya verdi. Verilen senetlere karşılık kredi kullanıldı. Banka, kredinin ödenmemesi nedeni ile aralarında Akyıldız’ın da olduğu birçok kişinin senedini icraya koydu. Bankanın yaptığı icra takibi ile durumdan haberdar olan Akyıldız projenin sahibi N. Mühendislik İnşaat’ın yetkilileri hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla savcılığa başvurdu. Benzer bir sorunun da Tekirdağ Saray’daki H. Termal Projesinde yaşandığı belirtiliyor. Çok sayıda mağdur, internet üzerinde kurdukları platformlarda, devremülk sahibi olamadıkları gibi ödedikleri paraları da alamadıklarını belirtiyor.

Ödemeyi alan şirketin içi boş

Yalova’daki projede bilinçli olarak binlerce kişinin dolandırıldığını öne süren Av. Engin İsmail Köse, “Pazarlama teknikleri çok insafsızca. ‘Bedava tatil kazandınız’ deyip otele götürüyorlar. Genelde yaşlı insanlar hedef kitle. Saatlerce yüksek sesli müzik ve konuşmayla bu kişiler ikna edilmeye çalışılıyor. Bir masa ikna olduğunda zil çalınıyor, anons ediliyor, herkes alkışlıyor. İnsanlara verilen tapunun ekonomik bir değeri yok. Ödeme yapılan şirkete bakıldığında üzerinde herhangi bir mal varlığı bulunmuyor. Ancak, yaptığımız araştırmalarda aynı kişinin yönettiği üç ayrı şirket arasında organik bağ olduğunu tespit ettik. Yargıtay’ın da bu yönde kararları var” dedi.Bu Haber 04.11.2019 - 09:09:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • misafir degilim - 05.11.2019 - 10:57

  jet fadıllara hala inananlari, saadet zincirlerine kapılanları, makattan daire alanları vs vs Türk vatandaşlığından atalım, Türkiye Cumhuriyetinin zeka seviye ortalaması bir anda artar.

 • misafir degilim - 05.11.2019 - 10:44

  Bedava peynir sadece fare kapanında olur

 • ÖZCAN YEŞİLDAĞ - 05.11.2019 - 08:00

  mağdur olan arkadaşlar derneğin tlf nosunu bırakıyorum lütfen mağdur arkadaşlar hepimiz birlik olursak bunların hakkından geliriz. Termal city üyeleri yardımlaşma ve dayanışma platform ve devremülk ve tüketiciyi koruma derneği 0216 622 54 55

 • Ömer çelik - 04.11.2019 - 10:48

  17.07.2016 tarihinde cinarcikta tatildeyken bu sirket personelleri tarafindan arandim, bölgeyi çok iyi bildigimden eşim ve çocuklarımla gittik. Karşılayan kişilere önce odaları görmek istiyorum dedim natamam dediler giremezsiniz peki dedim ve girdik içeri önce bir yemek faslı ama çok vasat bir düzen var, gözüm tutmadigindan yemek yemeden salona girdik ki ne girdik kapış kapış alıyorlar ve bir dar pantolonlu oğlan geldi yanımıza anlatıyor ama müzik sesinden bişey anlaşılmıyor neyse 22000 den açtı kapıyı 12000 e düştü kendisi 10000 8000 ben ayak sürtüyorum 7000 6000 derken en son 5500 e bırakıyor bizim oğlak ben ödeyemem dedikçe çok akıllıca ödeme planı sunuyor kendim tacirim eşim memur eşim alalım diyor ben ödeyemeyiz diyorum 14 ay taksit yapıyor taksitlerle ben bizim göksel in orda bir öğün yemek yiyebiliyorum o kadar komik bir taksitlendirme var karsimda beni Kıbrıs İtalya Almanya vs ülkelerede gonderecekmisin aklı sıra birde baktım bir curcuna koptu ayse hanım aldı 10.500 e eşim diyorki ya ne iş bu bize 5500 onlara 10500 bekle dedim 3000 e bile düşecek ne kopartırım derdinde bunlar velhasilkelam bizim oğlak fır dönüyor etrafımda satacak ya bana 1 kart getirdi bodrum da tatil kazandiniz tarih belirtin falan diyor bwn ödeyecek gücüm yok alamam 1000 verebilirim dedim beni bir an yiyecek gibi baktı yok olmaz 3000 olsun dedi lan oğlak 22000 nereeee 3000 nere diyorum kendi kendime almayacağım dediğimde beni ne yoruyorsun deyip beni uğurlama zahmetinde bile bulunmadı. Bana bu tanıtım olayları banker kastelli yi, Jet Fadıl ı hatırlatır hep kanmayın kardeşim wc ye giriyorsun girmeden parasını alıyor kim bedava yer verir veya mal verir akıllı olun.

 • Hatice su - 04.11.2019 - 10:24

  Bizide kandırdılar ödeme gucumuz yok dedik cok az taksitle baslayin dediler senetler imzalattilar simdi istemiyoruz diyoruz 5700 tl ödeyin oyle fes ederiz yoksa icraya verecez diyorlar şikayet edecem yardimci olurmusunuz

 • ÖZCAN YEŞİLDAĞ - 04.11.2019 - 06:57

  MAĞDUR ARKADAŞLAR DERNEĞİMİZİN FACE VE TWİTERDE SAYFASI VAR ORAYA GİRİP MAĞDURİYETİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ. SİZE YARDIMCU OLUNACAKTIR.

 • ÖZCAN YEŞİLDAĞ - 04.11.2019 - 06:46

  AYNI ŞEKİLDE EŞİM VE BENİDE GECENİN BİRİNE KADAR KAFAMIZI ÜTÜLEDİLER VE YERİ SATTILAR PARANIN TAMAMI ÖDENDİ VE ŞİMDİ KURTULMAK İÇİN MAHKAMEYE VERDİM BAKALIM MART 2020 DE SONUÇ NE OLACAK BİR DERNEĞİMİZ VAR VAR ONLARLA MAĞDURLAR BİRLEŞİP MÜCADELE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.İNŞAALLAH KAZANAN BİZ OLACAĞIZ.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.