Bütçe görüşmelerinde Ersoy’a sert eleştiriler

Bütçe görüşmelerinde Ersoy’a sert eleştiriler

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahip olduğu şirkete, başında bulunduğu Bakanlık tarafından Bodrum Türkbükü’nde yapılan 25 dönümlük orman arazisi tahsisinin ve verilen yatırım teşviklerinin etik olmadığını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurul görüşmelerinde sert tartışmalar yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sert eleştirilerden bulunan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Ersoy’un şirketine verilen ek tahsisin ve yatırım teşvikinin etik olmadığını söyledi.

Budak, Ersoy’a dönük şu eleştirileri dile getirdi:

“Bu etik midir, hak mıdır, hukuk mudur?”

“Bodrum'da satın aldığınız otelin yanında 25 dönümlük bir orman alanı var ve siz kendi Bakanlığınıza şirketiniz olarak başvuruyorsunuz, Bakanlığınız onay veriyor, orman alanının tahsisini alıyorsunuz. ‘Ben oteli satın almadan tahsis yapılmıştı ’diye kendinizi savunuyorsunuz. İyi de tahsis edilen yer başka. Kendi imzanızla tahsis yerini değiştirerek, kendi şirketinize rant sağlıyorsunuz. Yetmiyor, bu alanda yapacağınız yatırım için cömert teşvikler alıyorsunuz: Faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, sigorta primi işveren desteği, yüzde 80 vergi indirimi ve aynı zamanda yüzde 40 yatırım katkı payı. Bu etik midir, hak mıdır, hukuk mudur?”

“TGA denetim raporu ortada yok”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Bildiğiniz gibi, buradan, Komisyondan geçti ve bütün turizm sektörüne; acentelere, otellere, restoranlara bir salma yapıldı, binde 7,5 gibi bir oran. Bununla ilgili sorduk: "Güzel, turizmi tanıtmak için siz bunu topluyorsunuz, neden cirodan topluyorsunuz?" Ya, insanlar zarar ettiği zaman bir şekilde vergi ödemezler, zarar beyan ederler, siz cirodan bunu topluyorsunuz ve şunu sordum, dedim ki buradan bu kadar büyük para elde ediyorsunuz ki benim tahminime göre yıllık 400 milyon dolar. Kendi açıkladıkları turizm rakamlarıyla çarpıp bölüyorsunuz, aynı zamanda restoranların sayısıyla çarpıp bölüyorsunuz, 400 milyon dolar gibi bir rakamı ben çıkarıyorum, yanlışsa "Yanlış." desin ama o verileri versin. Komisyonda sorduk Sayın Turizm Bakanına, daha önce vermişti 2021 yılında: "Efendim, işte şu kadar gelir elde ettik, şuralardan gelir elde ettik, bu kadar da harcadık." ve bu Komisyonda, Bütçe Komisyonunda görüşmelerde böyle bir rakam alamadım. Şimdi soruyorum: Ne kadar para topladınız? Nerelerde kullandınız, harcadınız?

“2,3 milyar lira konaklama vergisi toplanacak”

Komisyonda ‘Konaklama vergisini Maliye Bakanlığı alıyor, bizle alakası yok’ diye sorumluluktan kaçıyorsunuz. Ya, şimdi, Maliye Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti devletinin Bakanlığı da siz nerenin Bakanısınız Sayın Bakan? Yani sizin söylediğiniz şu: ‘Ya, efendim, ben yapmadım, onlar yaptı.’ Bütçeye koyduğunuz rakam 2,3 milyar lira yani 2 milyar 300 milyon lirayı siz bütçeye "Bu parayı toplayacağım." diye koymuşsunuz ve bu kanun buraya geldiğinde, komisyonlara geldiğinde siz bunu savundunuz. Biz de savunduk ama şöyle savunduk: Kardeşim, yerel yönetimlere verilir bu, dünyanın her yerinde böyledir, siz konaklama vergisini alırsınız, yerel yönetimlere verirsiniz. Ama verir misiniz? Sahillerdeki bütün ne kadar belediye varsa Cumhuriyet Halk Partisinin, turizm de orada yapılıyor. O yüzden vermezsiniz.

Toplam bütçenin içinde konaklama vergisinin oranı öyle çok da ciddiye alınacak bir rakam değil ama orada eriyip gidecek, sektörden de alacaksınız ve 2,3 milyar on binde 5'e tekabül ediyor. Ya, bunu yerel yönetimlere eğer vermiş olsaydınız, altyapıyı kalkındırır, gelen turistlerin daha iyi rahat etmesi ve o kentte kültür ve sanat merkezlerinin açılmasına yatırım yapılırdı.

“TÜİK turizm gelirlerini şişiriyor”

TÜİK revizyonunu açıklamadınız. Bakın, 2'nci çeyrekte TÜİK bir revizyon yaptı. O revizyonda konaklamayı yüzde 41, diğer harcamaları yüzde 396 artırdınız ve bu cari açıkta 6 milyar gerilemeye sebep oldu. Çok tartışılan net hata noksan kalemi de tam 6 milyar dolar bu revizyonla düşürüldü. Yani biz sizin hangi rakamınıza inanalım, TÜİK'in hangi rakamına inanalım. TÜİK'e bu baskıya kim sebep oldu, sizler mi yaptınız?”Bu Haber 09.12.2022 - 09:46:19 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.