Burhan Sili: İki kişilik tatilin ortalama fiyatı yüzde 33-66 aralığında arttı

Burhan Sili: İki kişilik tatilin ortalama fiyatı yüzde 33-66 aralığında arttı

Turizm sektör temsilcileri, okulların kapanmasıyla yerli turistin tatil tercihleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.


Okulların kapanmasıyla tatil sezonu başladı ama turizm sektör temsilcileri geçen yıl otel doluluklarının yüzde 30-50’sini karşılayan yerli turistin bu yıl doluluklardaki payının yüzde 20’lere inmesini bekliyor.

“Ortalama tatil fiyatı yüzde 33- 66 aralığında arttı”

Bu yıl iki kişilik bir tatilin ortalama maliyetinin temmuzda 15-20 bin TL’ye çıkacağını söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, vatandaşın ancak tatil gün sayısını azaltarak ya da tercih ettiği lokasyonu değiştirerek tatile çıkabildiğini anlattı.

Sili’nin Sözcü’ye verdiği bilgiye göre, iki kişilik bir tatilin ortalama fiyatı geçen yıla kıyasla yüzde 33-yüzde 66 aralığında zamlandı.

“Talep gören tesisler fiyatlarını yüzde 200 artırdı”

Yüzde 100’ün üzerinde artan maliyet artışları nedeniyle iç pazar fiyatlarında artış yapmak durumunda kaldıklarını kaydeden Sili, “Yapılan artışlar tesisten tesise değişiklik gösteriyor. İç pazara yer ayırmak isteyen bir tesis yüzde 50 oranında artış yaparken, çok talep gören tesisler fiyatlarını yüzde 200 oranında artırdı. Geçen yıl haziran döneminde iki kişi için ortalama bir tatil 6 bin TL ila 7 bin 500 TL seviyesinde iken bu yıl 10-15 bin TL seviyesinde. Temmuz ayında ise bu tutar 20 bin TL’yi bulur” dedi.

“Ortalama kalış günlerinde düşüş var”

Artan fiyatlar sonrası vatandaşın tatil davranışındaki değişiklikler hakkında da bilgi veren Sili, “İç pazar ortalama kalış gün sayısı 4-4.8 civarında iken bu sayı 3.8-4.2’ye düşüyor. Vatandaş tatil gün sayısını azaltıyor, tatil yaptığı bölgeyi değiştiriyor ya da senede iki kez tatile çıkıyorsa bir kez çıkıyor; eğer her yıl 10 günlük bir tatil yapıyorsa bunu 6 güne düşürüyor” diye konuştu.

“Hareketlenme başladı ama yeterli değil”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu ise , “İç pazarda hareketlenme başladı ama yeterli değil. Onun da sebebi enflasyon. Maliyet artışlarıyla birlikte otel fiyatları ve ulaşım giderleri yükseldi. Bu yüzden iç pazarda hareketlilik beklentisi olsa da geçen seneki trafiğin olması zor görünüyor” dedi.Bu Haber 18.06.2022 - 15:48:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.