Budak’tan Ersoy’a: O tahsis hangi gerekçeyle yapıldı?

Budak’tan Ersoy’a: O tahsis hangi gerekçeyle yapıldı?

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kendi oteline, kendi bakanlığı tarafından ormanlık alan tahsis edilmesine tepki gösterdi.


CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Muğla Türkbükü’ndeki kendi oteline, kendi bakanlığı tarafından yapılan ormanlık alan tahsisini TBMM gündemine taşıdı. Budak, Bakan Ersoy’un yanıtlaması üzerine TBMM’ye soru önergesi sundu.

“Bakan bir an önce gereğini yapmalıdır”

Ormanlık alan tahsil edilmesine tepki gösteren Budak, “Sayın Bakan boşuna Turizm sektöründe de tek adam yönetiminin kurulması için yoğun mesai harcamamış. Bakanlık görevindeyken etrafı ormanlık alanla çevrili bir otel satın al. Sonra ormanlık alanların turizm yatırımlarına tahsis yetkisini kendi Bakanlığına al. Son olarak da kendi Bakanlığından kendi oteline ormanlık alanları yok ederek genişleme yetkisi ver. Sayın Bakan sayesinde turizm yatırımı nasıl yapılır hem biz hem de dünya görmüş oldu. Dünyada hiçbir bakan yetkilerini kendi çıkarına bu kadar açık bir şekilde kullanamaz. Yapılanın kendi bakanlığına kendi şirketinden dezenfektan satan Eski Ticaret Bakanı’nın yaptığından hiçbir farkı yok.  Bakan, kendi otelleriyle meşgul olmaktan sektöre destek olmaya vakit bulamamış. Görevini kişisel çıkarlarına alet eden Bakan, bir an önce gereğini yapmalıdır. ” ifadelerini kullandı.

Budak’ın TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı;

7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdikten sonra, ne kadarlık orman alanı turizm yatırımcılarına Bakanlığınız tarafından tahsis edilmiştir?

Tahsis yapılan şirketler hangileridir?

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un şirketine ait olan Bodrum Türkbükü’ndeki otele tahsis hangi gerekçeyle yapılmıştır?

Şirket tarafından orman alanının tahsisi için ne zaman başvurulmuştur?

Söz konusu tahsis işleminin şartları nelerdir?

Şartların yerine getirilip getirilmediğini hangi kurum denetlemektedir?

Tahsis öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın görüşü alınmış mıdır?

Tahsis sonrasında, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmış mıdır?Bu Haber 18.05.2022 - 13:25:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.