'Bu kişiler yanınızda olduğu sürece seçim kazanma şansınız yok'

'Bu kişiler yanınızda olduğu sürece seçim kazanma şansınız yok'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Travel Turkey İzmi Fuarı’nda basın mensupları ile bir araya geldi. Genel kurul sonrasına ve sektör ilişkin değerlendirmeler yapan Bağlıkaya, isim vermeden yine Nebil Çelebi’yi eleşirdi, ‘’Muhalif arkadaşlara sesleniyorum: Bu arkadaşlar yanlarında olduğu sürece seçim kazanma şansları yok.’’ dedi.


TurizmGüncel - İzmir

Seçme ve seçilme derdi olmayıp genel kurulu sabote etmeye çalışanlar olduğunu ifade TÜRSA Başkanı Firuz Bağlıkaya, ‘’Muhalif arkadaşlara sesleniyorum: Bu arkadaşlar yanlarında olduğu sürece seçim kazanma şansları yok. Bu kişiler acenteler lehine bir şeyler söylüyormuş gibi yaparak bireysel kin ve hırslarını ortaya koyuyorlar.’’ şeklinde konuştu.

‘’Genel kurulun konusu acenteleri taşımak değil, sorunları konuşmak’’

Genel kurulda alınan acenteleri genel kurula TÜRSAB’ın getirmesine ilişkin kararı da değerlendiren Bağlıkaya, ‘’Bizim kongremizin konusu, acenteleri genel kurula taşımaktan ziyade acentelerin sorunlarını tartışmak. Bana göre acenteleri TÜRSAB’ın getirmesi doğru değil. Buada popülist bir yaklaşım var. Alınan karara ilişkin olarak biz tarafsız kaldık. Önergenin veriliş macıyla ilgili sıkıntılar var. Çünkü bizimle gelip onlarla, onlarla gelip bize oy veren acenteler var. Karşı taraf 1.400 oyu sadece İstanbul acentelerinden mi aldı? Sonuçta acenteleri TÜRSAB getirse maliyetleri düşük tutmak için konaklama ve ulaşım anlamında ekonomik davrancaktır. Dolayısıyla adaylar bu sefer de daha iyi şartlarda ulaşım ve konaklama sağlayarak acenteleri getirecektir. Öte taraftan kongrede ne karar alınırsa alınsın, yasalar izin veriyorsa bunu yapabilirsiniz. Bu işin yasal yanını da araştırmamız gerekir.’’ diye konuştu.

‘’Önümüzde önemli gündem maddelerimiz var’’

Bundan sonraki en önemli gündem maddelerinin TÜRSAB Rota, İstanbul’da yaşanan ulaşım ve 3618 sayılı yasa olduğunu kaydeden Bağlıkaya, “Önemli gündem maddelerimizden birisi TÜRSAB Rota. Rotanın yaygın kullanımı, eğitimlerinin devam ettirilmesi ve altyapısında aksaklık varsa onların düzeltilmesi için çalışacağız. İstanbul’da Karayolları yol güzergah belgesi ile ilgili sıkıntımız hala devam ediyor. Belediye Başkanımızın verdiği söz doğrultusunda görüşmelerimize başladık. Sektör için bundan sonraki adımlardan biri de Ticaret Bakanlığı ile Turquality için çalışmalarımız var. UKOME’lere seyahat acentelerinin kabulüyle ilgili Belediyeler Yasası’nda değişiklik için çalışmalarımız var. Geçen dönem başladığımız bitireceğimiz konular var.”

‘’Yönetime girmeyen hiçbir arkadaşımızın gönül kırgınlığı yok’’

Yeni genel kurulda yönetimde değişiklikler yaptıklarını anlatan Bağlıkaya, ‘’Ayrılan hiçbir kişi gönül kırgınlığı ile ayrılmadı. Sonuç itibariyle biz bir hareketiz, değişim hareketiyiz. Rahat bir döneme değil, çok daha sıkı bir döneme giriyoruz. ‘Değişim hareketi’ olarak yola çıktık. Mesleğimizle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘’Travel Turkey’nin bölge fuarı olması için çalışacağız’’

Bağlıkaya, Travel Turkey İzmir Fuarı’nı, bölge fuarı olması konusunda çalışılması gerektiğini belirterek, “Yalnızca İzmir’in değil, Yunanistan’ın da dahil olduğu bir Ege fuarı olması lazım. Bu önerimizi İZFAŞ ile henüz paylaşmış değiliz, bu düşüncelerimizi onlarla paylaşmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bu yılın yabancı ziyaretçi sayısı açısından 45 milyon ile biteceğini öngördüğünü ifade eden Bağlıkaya, “Önümüzdeki yılda bu sayı 50 milyon hedefine doğru gidecek. İnşallah Avrupa’daki bazı eksikliklerimiz de kapatılmış olacak. İyi bir sezon bizi bekliyor. Güvenlik, huzur çok önemli. Ülkemizde bu devam ettiği müddetçe turizme olan ilgi devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

‘’Acenteler bu işi bizim yapacağımıza inandı’’

TÜRSAB Başkanı, TÜRSAB yasasının ne zaman çıkacağı ile ilgili bir soruya ise, ‘’Önce mayıs, dendi, sonra hazirana ertelendi, sonrasında da aralık oldu. Bu tarafını bilmiyorum ama önemli olan, yasanın bakanlığımızla çalışıp mutabık kaldığımız şekilde çıkması. Ne zaman çıkacağından ziyade, bu yanı önemli. Acentelerin bu yasaya ihtiyacı var. Bütün acentelerin de bu işi bizim yapacağımıza ilişkin güveni var. Normalde, yasayı çıkaramadılar deyip oy vermemeleri, ya da diğer tarafa oy vermeleri gerekirdi. Bize verdikleri destek bu konuda bize inandıklarını gösteriyor.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Yatırımlar Mersin ve Ege taraflarına doğru kayacaktır’’

Otel yatırımlarına ilişkin soru üzerine Bağlıkaya, yeni teşvik yasasında değişiklikler yapıldığını belirterek, “Mersin bölgesinde otel yatırımlarının artacağına inananlardanım. Belek, Side’de tahsis olacak arazi yok. 50 milyon turistten bahsediyoruz. Bu taraflar dolduğuna göre Mersin tarafına ve diğer bölgelere doğru yatırımlar kayacaktır. Türkiye’nin her yerini geziyorum. Kötü oteli olan şehir görmedim. Otel yatırımcılarımız da turizmcilerimiz de çok cesaretli.” diye konuştu.Bu Haber 06.12.2019 - 14:45:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.