Üç seyahat devi 17 bin 800 kişiyi işten çıkarıyor

Üç seyahat devi 17 bin 800 kişiyi işten çıkarıyor
Koronavirüs salgınına bağlı kriz uzadıkça, seyahat sektöründe işini kaybedenlerin sayısı da atıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiliz hava yolu şirketi British Airways, İskandinav Hava Yolları ve dünyanın en büyük seyahat değerlendirme sitesi TripAdvisor, binlerce çalışanı işten çıkarmaya hazırlanıyor.

British Airways 12 bin çalışanın işine son verecek

British Airways’in sahibi International Airlines Group (IAG), 2020’nin ilk yarısında gelirlerinin yüzde 13 azaldığını belirterek, 12 bin kişinin işten çıkartılmasının planladığını duyurdu.

BBC’deki habere göre, IAG’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

“Covid-19’un mevcut operasyonlarımıza etkisi ışığında ve yolcu talebimizin 2019 seviyelerine geri dönmesinin birkaç yıl süreceği beklentisiyle, British Airways sendikaları yeniden yapılandırma ve işten çıkartma programı konusunda resmen bilgilendirdi

Planlar müzakerelere tabi ve çoğu British Airways çalışanını etkileyecek ve 12 bin kadarının işten çıkartılmasıyla sonuçlanabilir.”

TripAdvisor 900 kişiyi çıkarıyor

Çok sayıda çalışanın işine verme kararı alan bir diğer şirketse TripAdvisor. Şirketin, 600'ü Kanada ve ABD'dekiler olmak üzere, toplamda 900 çalışanı işten çıkaracak. Geriye kalanların ise ücret kesintisi ve kıs çalışma şeklinde devam edeceği öğrenildi.

İskandinav Hava Yolları 5 bine yakın çalışanı işten atıyor

Öte taraftan, İskandinav Havayolları da Covid-19 pandemisi nedeniyle çalışanların yüzde 40'ını işten atma kararı aldı. Şirketin, İsveç'te 1900, Norveç’te 1300 ve Danimarka’da 1700 personeli işten çıkaracağı kaydedildi.Bu Haber 29.04.2020 - 13:24:55 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.