''Personele test yapılmalı, sezon boyunca otelde kalmalı''

''Personele test yapılmalı, sezon boyunca otelde kalmalı''
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, 2020 yaz sezonu tatilleri için otellere ve tatilcilere tavsiyelerde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, koronavirüs kurallarına. uyulduğu sürece tatillerde sorun olmayacağını söyledi.

Sözcü gazetesinden Nazan Doğaner Halıcı'ya konuşan Osman Erk, ''Sosyal mesafe ve hijyen olmazsa olmaz. Otellerde ve tatil köylerinde personele test yapılmalı, kalabalık alanlardan uzak durulmalı.'' dedi.

Personel mümkünse sezon boyunca daha çok tatil köyünde kalsın

Otellerde ve tatil köylerinde çalışan personelin eğitimine ve sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Erk, ''Personelin mümkünse sezon boyunca daha çok tatil köyünde barınabilmesi sağlanmalı. Mutlaka personelin PCR testleri yapılmalı, giriş ve çıkışlarda ateşleri ölçülmeli.'' ifadelerini kullandı.

Ortak sosyal alanlarda, kafe ve restoranlarda güvenli fiziksel mesafe kuralına kesinlikle uyulması gerektiğini kaydeden Erk, ''Masa ve sandalye sayısı buna göre ayarlanmalı. Ortak kullanım alanlarındaki dokunma yüzeyleri sık sık dezenfekte edilmeli. Klimatize alanlara girilmemeli, buralarda insanlarla temas edilmemeli. Açık alanlar tercih edilmeli. Klimalar yerine dışarıdan temiz hava getirecek sistemler çalıştırılmalı. Bu sistemlerin temizlik ve bakımına dikkat edilmelidir.'' uyarısında bulundu.

Osman Berk, tavsiyelerine şu sözlerle devam etti:

Açık alanda yemek yenmesi sağlanmalı

Kapalı restoranlarda belirli sayıda insan olmalı, açık büfe uygulanmamalı, açık alanda yemek yenmesi sağlanmalı. Yemek servisi yapan görevli personel, mutlaka maske takmalı. Her yemek sonrası masalar dezenfekte edilmeli.

Masalarda mümkünse tek kullanımlık örtü, bardak, tuzluk, baharatlık olmalı. Metal çatal-bıçaklar ise ambalaj içinde sunulmalı. Restoranlarda güvenli fiziksel mesafe kuralı büyük ölçüde sağlanamayacağı için, girişlerde misafirlere maske verilmesi uygun bir tutum olacaktır.

Asansörlere dikkat!

Asansörler mümkünse kullanılmamalı. Kullanmak zorunluysa asansöre az kişi binmeli, güvenli mesafe kuralı uygulanmalı. Asansör düğmeleri sık sık dezenfekte edilmeli, bu düğmelere mümkünse kağıt peçete ile temas sağlanmalıdır. Açık ve kapalı alanlarda her yerde dezenfektan maddeler bulundurulmalıdır.

Sauna kullanılmamalı

“Sauna, masaj, spor salonu, çocuk kulüpleri, hamam gibi yerler kullanılmamalı. Kullanılacak ise de sınırlı sayıda kişi kabul edilerek gelenler kayıt altına alınmalı, havalandırma yeteri ölçüde sağlanmalıdır. Ortak tuvaletler mümkün olduğunca kullanılmamalı, birinin ardından hemen tuvalete girilmemeli; sifon, klozet kapatıldıktan sonra çekilmelidir.”

Havuza girmeden duş alın

“Havuz ve deniz suyundan hastalık riski olmasa bile yakın temas ile bulaşabilir. Özellikle havuza girerken mutlaka duş alınmalı, az sayıda kişinin olmasına dikkat edilmeli.”

“Havuz ve denizden hastalık bulaştığına dair herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak yakın temas ile hasta bir kişiden virüs bulaşabilir. Özellikle havuza girerken mutlaka duş alınmalı, havuzda belli sayıda kişinin olmasına dikkat edilmeli, yakın temastan kaçınılmalıdır.

Şezlongda sosyal mesafe

Havuza giriş ve çıkış merdiven kolları sık sık dezenfekte edilmelidir. Havuz ve deniz etrafındaki duş alanları, soyunma kabinleri ve tuvaletler de sık sık dezenfekte edilmeli, bu yüzeylere temas eden kişiler mutlaka ellerini yıkamalıdır. Şezlongların arasında mutlaka en az 2 metre mesafe olmalıdır. Şezlonglar her sabah veya ihtiyaç halinde dezenfekte edilmelidir.”

Sık sık klor ölçümü yapılmalı

“Plaj havluları ambalajın içinde verilmeli, dezenfeksiyonuna dikkat edilmelidir. Havuzların klor ve pH dereceleri sık sık kontrol edilmelidir. Yüksek sıcaklık nedeni ile havuz suyunda klor miktarının azalabileceği düşünülerek sık sık ölçümler yapılmalıdır. Plajda futbol, voleybol, basketbol gibi yakın temas gerektiren sporlar yapılmamalı, kişiler grup oluşturmamalıdır.”Bu Haber 23.05.2020 - 11:23:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • YILDIRIM - 25.05.2020 - 01:03

    PERSONEL, ÖZELLİKLE SEZONLUK PERSONEL BARINDIRMA KONUSUNDA OTELLERİMİZ NE YAZIK Kİ, GERKEN KURUMSALLIĞI GÖSTERMİYOR. "LOJMAN" DEDİKLERİ YERLER GENELİKLE AHIR VEYA KÜMESTEN BİR FARKI YOK. ÇOĞU PARÇA PARÇA KİRALANMIŞ BİNALARDA VEYA "VİLLALARDA" DAİREDE 15-20 KİŞİ BARINDIRILIYOR. TURİZM BAKNALIĞI BU KONUYU ELE ALIP HİJYEN VE SAĞLIK KRİTERLERİ BELİRLEYİP BU İŞİ DÜZELTMELİ.

  • Coşku Gündüz - 23.05.2020 - 03:36

    Otel çalışanlarının ailesi yok zaten Tüm sezon otelde kalacakmış

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.