Barut-TUI ortaklığına Avrupa Kalkınma Bankasından 25 milyon € kredi

Barut-TUI ortaklığına Avrupa Kalkınma Bankasından 25 milyon € kredi
Türkiye'nin önde gelen otel gruplarından Barut Grubu ile Alman tur operatörü TUI'nin Türkiye'deki ortak otelcilik şirketine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası kredi verdi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (ERBD), Alman tur operatörü TUI ile Barut Grubu'nun Türkiye'deki otelcilik şirketi Bartu Turizm Yatırımlarına 25 milyon euro keredi verdi.

4 otel 1.246 yatağı var

Barut Ailesi ile TUI Grubunun 2011 yılında kurduğu Bartu Turizm Yatırımlarının bünyesinde, biri Fethiye'de diğerleri ise Antalya'da olmak üzer, 4 otel ve 1.246 yatak bulunuyor.

Yerel mutfağa ve turizm eğitimine destek

EBRD'nin uzun vadeli kredisinin şirketin diğer kredilerini finanse etmekte kullanılacağı belirtiliyor. Bir projenin parçası olan kredinin ayrıca, kadın ve gençlerin turizm sektörüne katılımında yaşanan sorunların ortadan kaldırılmasına da destek olacağı kaydedildi. Bu kapsamda şirket, Gastronomi akademisiyle turizm sektöründe gençlere ve kadınlara eğtim fırsatı yaratacak. Proje kapsamında otel misafirlerinin yerel gastronomiyi tanıması için günübirlik turlar da düzenlenecek.

Kredi vadesi uzayacak

EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, "Türk turizmi 2020'de hızlı bir geri dönüş yaptı ancak hala pandemi öncesinin oldukça altında. Doğru zamanda verilen ERBD kredisi Bartu Turizmin kredi vadesini uzatmasına, yerel topluluklara daha fazla destek olmasına ve Türkiye ekonomisinin önemli sektörlerinden olan turizmdeki eğitime yardımcı olacak." dedi.

“Bartu Turizmin iddialı hedefleri var”

EBRD Emlak ve Turizm Balkanı Vlaho Kojakovic ise, "EBRD olarak Türkiye için kapsayıcı, sürdürülebilir ve iddialı hedefleri olan Bartu Turizmi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye turizm sektörünün EBRD ile yaptığı ilk anlaşma bu. Kredi, sürdürülebilirliğe, çeşitliliğe ve pandeminin etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacak." şeklinde konuştu.

Haydar Barut: EBRD’nin desteklediği ilk Türk turizm şirketiyiz

Bartu Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut ise, "Koronavirüsün devam eden etkilerine rağmen Türk turizm sektörü servis kalitesi ve güvenli turizm için alınan önlemler sayesinde 2021'de güçlü bir büyüme sağladı. 50. yılını kutlayan Barut Hotels olarak, EBRD tarafından desteklenen ilk ilk Türk turizm şirketi olduğumuz için gurur duyuyoruz. Türk turizminin sürdürülebilirliğine ve rekabet gücüne katkıda bulunmak için yerel mutfak ve tarım uygulamalarını teşvik etmeyi, çalışanlarımıza sunduğumuz eğitim fırsatlarını artırmayı ve yerel yönetimlerle iş birliğini geliştirmeyi amaçlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.Bu Haber 10.12.2021 - 12:45:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Bülent GÜNEŞ 11.12.2021 - 01:49

    Hayırlı olsun, yeni iş imkanları sağlar umarım.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.