Avrupalılar seyahat konusunda en çok neyden korkuyor?

Avrupalılar seyahat konusunda en çok neyden korkuyor?

Avrupa Seyahat Konseyi, birlik ülkelerinde yaşayan insanların koronavirüs döneminde nasıl bir seyahat eğilimi içinde olduğuna ilişkin araştırma yaptı.


TurizmGüncel – Dış Haberler

Avrupa Seyahat Konseyi'nin (ATC) en yüksek hacimli 10 kaynak pazarda (Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Belçika, İsviçre, İspanya, Polonya, Avusturya), 6 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, Avrupa ülkelerinde yaşayan her 2 kişiden 1'i önümüzdeki 6 ay içinde seyahate çıkmayı planlıyor. Araştırmaya göre, seyahate çıkmayı planlayanların yüzde 80'i 'Avrupa içinde seyahat etmeyi düşünüyor.

Avrupalıların öncelikleri

Seyahatlerde öncelik yüzde 21 ile güvenlik ve yüzde 14 ile 'gönül rahatlığı ile seyahat etmek' olarak sıralanırken, araştırmanın ortaya çıkardığı bir başka veri ise, seyahatlerin önündeki en büyük engelin karantina korkusu olduğu.

Endişeler seyahat planlarının ertelenmesine neden olabilir

Avrupa Birliği'nin ortak finansmanında yapılan araştırmaya göre, artan vaka sayıları ve karantina endişesi, seyahat etmeye hevesli çok sayıda insanın seyahat planını ertelemesine neden olabilir.

Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle:

* Avrupa'da insanların yüzde 54'ü önümüzdeki 6 ay içinde seyahate çıkmayı planlıyor. Bunların yüzde 20'si, kasım ayına kadar seyahate çıkma niyetinde olduğunu açıkladı. Seyahatler için 'Avrupa içi' diyenler yüzde 39, 'kendi ülkem' diyenler yüzde 41.

* Avrupa genelinde Covid-19'dan en kötü etkilenen İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler hala tercihte ilk sırada. Seyahat tercihinde ise deniz-kum-güneş yüzde 25 ile ilk sırada yer alırken, onu yüzde 19 ile şehir gezileri ve yüzde 16 ile doğa ve açık hava gezileri takip ediyor.

* Avrupalıların seyahatlerde birinci önceliği ise yüzde 21 ile sağlık ve güvenlik. Onu yüzde 14 ile 'gönül rahatlığıyla seyahat etmek' ve yüzde 13 ile 'fiyat' takip ediyor.

* Seyahate sağlık öncelikli bakanların yüzde 20'si, hava yolu yolculuğunun seyahatin en az güvenli kısmı olduğunu düşünüyor.

* Kısa vadede seyahat planı olanların yüzde 11'i için en önemli faktör esnek iptal politikası. Onu yüzde 9'la ve transferlerde sosyal mesafe ve yine yüzde 9'la seyahat kısıtlamasının kaldırılması izliyor.

* Dünya tehlikeli bir pandemi ile mücadele ettiği için, insanların seyahate ilişkin endişeleri de yüksek. ETC raporundaki bulgulara göre, şu aşamada insanların en çok çekindiği şey yüzde 15'le seyahatin bir aşamasında karantinaya girmek zorunda kalmak. Onu yüzde 12 ile artan Covid-19 vakaları, yüzde 11 ile 'yabancı bir ülkede salgına yakalanmak ve yüzde 9 ile değişen seyahat kısıtlamaları takip ediyor.

ARAŞTIRMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ≥≥≥Bu Haber 12.10.2020 - 12:41:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.