Askerlikte neler değişti?

Askerlikte neler değişti?

Askeralma Kanunu TBMM'de 17 ret, iki çekimser oya karşılık 335 oyla kabul edildi. Cumhuriyet döneminin en kapsamlı değişikliği olan düzenleme ile birlikte 130 bin askerin teskere alacağı belirtildi.


Askeralma Kanununda yapılan değişiklikle, zorunlu askerlik süresi 6 aya inerken, paralı askerlik de arttık sürekli hale geldi ve yaş sınırı kalktı. Bundan sonra, bedel yatıranlar askerlikten muaf olurken, yatırmayanlar veya yatıramayanlar 6 askerlik yapacak.

Düzenleme ile birlikte ayrıca, 460 bin bakaya ve yoklama kaçağına da bir defaya mahsus kurasız bedelli askerlikten yararlanma hakkı getirildi. Bir aylık bi eğitimle bedelli askerlik için peşin ödenecek miktar ise 31 bin lira olarak belirlendi.

Yapılan düzenlemede öne çıkan noktalar şöyle:

Asteğmen rütbesindeki yedek subaylar ile ‘astçavuş’ rütbesiyle TSK'ye yeni giren yedek astsubaylar 12 ay maaşlı hizmet yapacak.

Üniversite mezunları için ‘kısa dönem’ askerlik kaldırıldı.

Saklı, yoklama kaçağı ve bakaya olmamaları şartıyla, 31 bin lira ödeyen herkes askerlikliğini yapmış sayılacak. Bu bedel, her yıl memur aylık katsayısına göre artacak.

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlü sayısı ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığı’nca belirlenecek.

Cumhurbaşkanı, hizmet sürelerini ihtiyaca göre bir katına kadar attırmaya veya yarısına kadar azaltmaya karar verebilecek. Ancak askerlik süresi 6 aydan az olamayacak.

32 yaşa kadar mümkün

Bedelli için yaş sınırları öngörüldü. Lise öğrencileri 22 yaşına, fakülte ve yüksekokul öğrencileri 28 yaşına kadar askerlikten muaf olabilecek. Lise mezunlarının askerlikleri 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunlarınınki 6 yıl, fakülte ve yüksekokul mezunları ile buralardan ilişiği kesilenlerin ise 2 yıl ertelenecek. Bu erteleme sürelerinde son tarih, üst yaş sınırı olacak.

Dört yıldan daha uzun üniversite eğitimi alanlara 2 yıl, yüksek lisansı tamamlayanlar ile yurtdışındaki kurumlardan mezun olanlara bir yıl ek erteleme hakkı tanınacak. Bunlar için de üst sınır 32 yaş olacak.

Yasa çıktığında kışlada olanlar bedelli başvurusu yapamayacak.

Bedelliye başvurup vazgeçenlere yeni hak tanınmayacak.

Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.

Yeni haklar

6 ay zorunlu askerlik yapan erbaş ve erler, isterlerse terhislerinden sonra 6 ay daha harçlıkla hizmete devam edebilecekler. 6 aydan sonra devam edenlere net asgari ücret (bugün için 2 bin 20 lira) ödenecek.

Zorunlu askerlik yapanlara, hizmet süreleri ve sonrasında mali, sosyal haklar sağlanacak.

Kışladaki Mehmetçik’in ailesi muhtaç durumdaysa asgari ücretin yarısı kadar yardım yapılacak.

6 ay veya 12 aydan sonra terhis olanlara, askeri öğrenci alımı ve sözleşmeli erbaş/er alım sınavlarında yüzde 20 ek puan verilecek. Bunlardan meslek yüksekokulu veya meslek lisesi mezunlarının ek sınav puanı yüzde 25 olacak.

Mehmetçik’ten kendi üzerine kayıtlı konutu olmayanlara, TOKİ’nin sosyal konutlarının alımında öncelik tanınacak.

Bedelli olmayanlar, hizmet sürelerince kamuya ait toplu taşıma hizmetleri ile müzelerden ücretsiz yararlanacaklar.

Şu anda kışlada 12’nci ayında olan er/erbaş, isterse ve kabul edilirse 6 ay da harçlıkla askerliğe devam edebilecek. Ancak altı ay ek vatani hizmet, bazı şartlara bağlandı. Devletin güvenliğine karşı suçlar, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, cinsel saldırı gibi suçlara bulaşmış olanlar 6 ay ek askerlikten yararlanamayacak.

HABERİN DEVAMI
Bu Haber 26.06.2019 - 09:04:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.