Artur Muradyan: Rubledeki değer kaybı Türkiye turlarına darbe vurdu

Artur Muradyan: Rubledeki değer kaybı Türkiye turlarına darbe vurdu

Rusya’da rublenin dolar ve euro karışışında değer kaybetmesi nedeniyle özellikle Türkiye ve Mısır turlarının darbe aldığı belirtiliyor.


Rublenin dolar ve euroya karşı keskin bir şekilde değer kaybettiği son haftalarda, uzmanlar ithal ürün ve hizmetlerde fiyat artışının kaçınılmaz olacağı konusunda uyarırken, şimdiden yurtdışı tur maliyetlerinde yüzde 7 artış kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), rubledeki değer kaybı nedeniyle son bir haftada yurt dışı tatil turlarının maliyetinin yüzde 6-7 arttığını bildirdi. ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, döviz kurlarındaki değişikliklerin tüm yabancı destinasyonları etkilediğinin altını çizdi.

GazetemRu’da yer alan habere göre Muradyan, özellikle Türkiye ve Mısır gibi büyük talep gören ülkeler için sunulan paket turların döviz kurundaki artış nedeniyle darbe aldığına dikkat çekerken, Mısır’da iki kişilik bir haftalık tatilin artık ortalama 150 bin rubleye mal olduğunu, Türkiye’deki tatil maliyetlerinin ise 170 bin ila 200 bin rubleye çıktığını ifade etti.

Kurdaki artışın özellikle bölgelerden gelen turistleri zor duruma sokacağını belirten Muradyan, çoğu Rus gezginin Sri Lanka ve Dominik Cumhuriyeti’nde bu tür fiyatlara daha aşina olduğunu, Türkiye ve Mısır’dan ise daha ucuz turlar beklediklerini aktardı.

Son bir yılda yurtdışına tur maliyetlerinin yüzde 50’ye kadar yükseldiğini kaydeden Muradyan, geçen hafta dolar ve euronun ruble karşısında yükselerek sırasıyla 90 ve 98 rubleye yaklaştığını hatırlatırken, “Ruble bir haftada yüzde 6, son bir yılda yüzde 60 değer kaybetti. Tabii bu turizm ürünlerinin maliyetini etkiledi çünkü her şey döviz kuruna göre ayarlanıyor. Tur operatörleri turların dolar ve euro cinsinden nominal maliyetini düşürmeseydi fiyatlar daha da yüksek olurdu. Şimdi bu çabaları rubledeki değer kaybıyla ne yazık ki boşa gitti” ifadelerini kullandı.Bu Haber 06.07.2023 - 08:51:08 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.