Antalya’ya Rus turist gelmeyince oteller açılamadı

Antalya’ya Rus turist gelmeyince oteller açılamadı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle açılışlarını mayıs ayına erteleyen oteller oluşan açığı Alman, Hollandalı ve İngiliz turistlerle kapatmayı planlıyor.


Türkiye'nin turizmde iki ana pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Antalya'nın bazı bölgelerindeki oteller açılışlarını mayıs ve haziran ayına erteledi. Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’a değerlendirmede bulunan turizm sektör temsilcileri ise bu açığı kapatmak için Alman, Hollandalı ve İngiliz turistlere ağırlık vermeyi planladıklarını belirtti.

"Turizm sektörü temkinli ve umutlu"

NBK Turizm Genel Müdürü Recep Yavuz, Antalya'da turizmin ülkelere hitap eden bölgelere göre hassasiyet gösterdiğini söyledi.  Ruslara hitap eden otellerin çoğunun açılmadığını kaydeden Yavuz “Şu anda Ruslara hitap eden Kemer bölgesinde otellerin çoğu açılmadı. Side bölgesinde de çok az otel açıldı. Zincir otellerden 7-8 oteli olanlar, 2'sini 3'ünü açmış durumda. Savaş nedeniyle Rus ve Ukrayna pazarını telafi edecek yeni pazar arayışlarımız devam ediyor. Bu pazarın büyük çoğunluğu Alman, Hollanda ve İngilizlerle kapatılacak. Almanlar uzun yıllar sonra ilk sırada yer alacak" şeklinde konuştu.

“Şu an rezervasyonlar iyi görünüyor”

Türkiye'de iç pazarın da hareketlendiğini ifade eden Recep Yavuz, Ramazan Bayramı'nın iyi geçeceğini ifade etti. İç pazarda 10 milyonluk potansiyel olduğunu vurgulayan Yavuz, "Ülkemizde yurtiçi turlarında 3 gün kala iptal etme hakkı var. Şu an rezervasyonlar iyi görünüyor. 3 gün kala vatandaş, 'benim param yok, bütçem azaldı bu nedenle iptal ediyorum' diyebilir. İnsanlar, bir taraftan ekonomik güçleri bellerini bükerken diğer taraftan da ortam değişikliği ve seyahat etmek istiyor. Ramazan Bayramı şimdilik iyi gidiyor" dedi.

"İlk sırada Almanlar yer alacak"

Sezonun geç açılmasına rağmen 2022 yılı sezonundan umutlu olduğunu kaydeden Kilit Global Avrupa Pazarı Müdürü Levent Bekaroğlu, global yaptırımlar nedeniyle Rusya'daki Türk sermayeli Rus lisanslı uçak şirketlerinin Türkiye'de yapacakları operasyonların netleşmesini beklediklerini ifade etti. Bekaroğlu, şöyle konuştu: "Bir dönem Antalya'ya gelen turistler arasında ilk sırayı Almanlar alıyordu. 3 milyon ile 2015 yılında rekor kırılmıştı. Bu sezon da Almanlar ilk sırada olacak. Rusya'dan da uçaklar gelirse bu sezon Antalya'ya 11-12 milyon turist gelir diye düşünüyorum. Rus ve Ukraynalı turist boşluğunu başka pazarlarla doldurabiliriz. 1 milyon İngiliz turist Antalya'yı tercih etti. Geçen yıl Rusya'dan 5 milyon turist gelmişti. Savaş olsa da bu sezon en az 2,5-3 milyon Rus turist bekleniyor. Orta doğu pazarı hareketleniyor."

Kemer'de oteller haziranda açılacak

Şu anda Kemer’de 15 otelin açıldığını söyleyen Kemer Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Ruslara hitap eden bölgelerde otellerin açılışlarını Mayıs ve Haziran ayına ertelediklerini söyledi.

Kemer bölgesinde 65 adet beş yıldızlı, 350 adet dört yıldızlı olmak üzere belediye belgeli otellerle birlikte en az 120 bin yatak kapasitesi olduğunu belirten Dinçer Sarıkaya, bu otellerde 50 bin çalışan istihdam edildiğini ifade etti.Bu Haber 27.04.2022 - 10:22:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Turizm

    Kemal SEZİK 27.04.2022 - 06:56

    Merak ettiğim antalyaya bakarak konuşuyorsunuz marmarisin durumu çok kötü bundan bahseden yok batıyoruz

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.