Bir restorasyon skandalı da Antalya'dan

Bir restorasyon skandalı da Antalya'dan

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde bulunan 800 yıllık Selçuklu dönemi stili caminin taş kapısında yapılan restorasyon eserin tüm orijinalliğini ortadan kaldırdı.


Korkuteli'de bulunan 800 yıllık Alaaddin Camisi'nin taş kapısında yapıla 'restorasyon' çalışması daha önceki skandal çalışmaların arasındaki yerini aldı. Yeni taşlarla yapılan restorasyonda tarihi kapının sanat şaheseri olarak nitelendirilen bezeme ve motiflerinden pek çoğunun yok olduğu belitildi.

Yaklaşık 800 yıl önce yapılan Korkuteli Alaaddin Camisi, 2015 yılında restorasyona alındı. Caminin, sanat tarihi açısından eşsiz özellikteki taç kapısının da restorasyon kapsamında sökülerek yeniden yapılması planlandı.

Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil'in haberine göre, Restorasyon projesinin mimarı Mehmet Emin Yılmaz, tüm duvarların statik incelemesinin yapıldığını, taç kapıdaki taşlardan numuneler alındığını ve sökülerek güçlendirmeye karar verildiğini, nitelikli taşların depoya kaldırıldığını ileri sürdü. Ancak restorasyon sırasında kapı taşlarının bir kısmının üstüne numaralar konarak taşlar yola gelişigüzel dizildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Divriği Darüşşifası'ndaki taç kapıya benzerliği ile bilinen, Anadolu'nun önemli eserlerinden Alaaddin Camisi'nin kapısı artık yoktu.

Eski kapıdan eser yok

Vakıflar Antalya Bölge Müdürlüğü restorasyonu yapan şirkete soruşturma açarak ihaleden el çektirdi. 16 Mart 2017 tarihinde 480 bin lira bedelle sadece taç kapıyı başka bir şirkete ihale etti ve 10 ay süre tanıdı. Bu yıl başında biten restorasyon sonrası eski taç kapıdan geriye bir şey kalmadığı yeni taşlarla yeniden yapıldığı ve bezemelerin ve motiflerin pek çoğunun artık olmadığı görüldü.Bu Haber 10.06.2019 - 12:56:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Fatma Murray - 12.06.2019 - 02:26

    Yok artik! Yapamiyorlarsa hic dokunmasinlar, elbet kiymetini bilen daha becerikli yeni nesiller gelecektir, onlara birakalim bu restorasyon isini...:(

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.