Batılı güçlü devletler hava yolu şirketlerine para enjekte ediyor

Batılı güçlü devletler hava yolu şirketlerine para enjekte ediyor
Pegasus Hava Yolları'nın ski kurucu ortağı Alper Eliçin, ciddi tedbirler alınması durumunda havacılık sektörünün ayakta kalamayacağını söyledi. Batılı güçlü devletlerin kendi hava yolu şirketlerine para enjekte ettiğini belirten Eliçin, ''Pazar payımızı elimizden alacaklar'' yorumunda bulundu.

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir'e konuşan Pegasus Hava Yolları'nın eski kurucu orağı Alper Elçin, havacılık sektörünün içinde bulunduğu durumla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunu.

Salgının doğası gereği hiçbir şeyin belli olmadığını vurgulayan Eliçin, “Önümüzü göremiyoruz. Ama şurası açık, çok ciddi tedbirler alınırsa, havacılık sektörü bu haliyle yaşayamaz” dedi.

Alper Eliçin, “Çok ciddi tedbirler” ifadesinden uçağa daha az yolcu alınmasına yönelik tüm düzenlemeleri kastettiğini belirterek şöyle devam etti: “Bu işin ekonomisi uçağa belli miktarda koltuğu sıkıştırmak üzerine kuruludur.

Buna benzer bir karar alınırsa, bu bir anlamda herkes business class uçacak demektir. O durumda fiyatlar da business class seviyesinde oluşacak, uçan insan adedi ciddi düzeyde düşecek ve dünyada mobilite azalacak anlamına gelir. Bunu pek gerçekçi görmüyorum.”

Alper Eliçin havacılık sektörüyle ilgili tespitlerini şöyle özetledi:

Karlılık oranı yüzde 3

Havayollarının karlılık oranı yüzde 3 ile 5 arasındadır. Bu kadar nakit akışına dayalı bir sektörde, devlet yardım etmediği takdirde, havayolu şirketlerinin ayakta kalması çok zordur. Pek çok havayolu batacak, bazıları küçülecek.

THY pazar payını kaybedecek

Herkes THY'nin, Pegasus'un çok iyi durumda olduğunu falan söylüyor. Devletin THY'yi bu haliyle ayakta tutacak gücü yok. Batı'nın güçlü devletleri kendi şirketlerine para enjeksiyonu yapıyor ve pazar payımızı elimizden alacaklar.

Havalimanları garanti paradan dolayı rahat

Havalimanlarında durum farklı. Ya garantili ödeme alıyorlar ya da Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne bağlılar. Dolayısıyla bir şekilde yollarına devam ederler.

Belki dalga dalga yayılacak

‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' deniliyor. O kadar emin değilim. Çünkü daha ne olacağını bilmiyoruz. Belki SARS ve MERS gibi bu yaz kaybolup gidecek. Belki dalga dalga yayılacak.

Maske takıp uçağa binmeye devam edeceğiz

Dünyada da çok büyük değişiklikler beklemiyorum. Benim öngörüm, uçakların hijyenine biraz daha dikkat edilecek ve biz bir maske takarak bu uçaklara eskisi gibi bineceğiz.Bu Haber 09.05.2020 - 09:32:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.