‘İkinci bir dalgayı kaldıramayız’ dedi, kısıtlamaları arttırdı

‘İkinci bir dalgayı kaldıramayız’ dedi, kısıtlamaları arttırdı

İkinci bir koronavirüs dalgasını hem ekonomi hem de sağlık sistemi açısından kaldıramamaktan endişelenen Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgının yayılmasını önlemek amacıyla yeni kısıtlamalar getirdiklerini açıkladı.

 


‘’Yükselen vaka sayıları beni endişelendiriyor’’

Covid-19’da ikinci dalganın hem ekonomiyi hem de sağlık sistemini etkilemesinden çekinen Almanya, salgının yayılmasının önüne geçmek için yeni tedbirler aldı. Ülkedeki 16 eyaletin başbakanlarıyla yaptığı 8 saatlik toplantının ardından açıklama yapan Angela Merkel, "Yükselen vaka sayıları beni endişelendiriyor. Bunu durdurmalıyız. Kontrol edilemeyen bir artışın meydana gelmesini önlemeliyiz. Zaten üst aşamadayız ve salgının bu aşaması ciddi" ifadelerini kullandı.

''250 milyar euro borçlandık’’

Almanya’nın Covid-19 nedeniyle 250 milyar euro civarında borçlandığını kaydeden Merkel, bu nedenle ikinci bir dalgayı ne ekonominin ne de sağlık sisteminin kaldırabileceğini belirtti.

Alınan tedbirler:

*Alınan yeni tedbirlere göre, son bir haftada vaka sayısı 100 binde 50’yi geçem yerlerde sıkılaştırılacak.

*Restoran, kafe ve barlar saat 23.00'ten itibaren kapanmak zorunda. Bu saatlerden itibaren içki yasağı geçerli olacak.

*Riskli bölgelerde maske takma mecburiyeti daha da genişletilecek.

*Özel eğlenceler maksimum 10 kişi ile sınırlandırılacak. Sadece iki hane halkı birbirini ziyaret edebilecek. Açık alanda ise en fazla 10 kişi bir araya gelebilecek.

Konaklama yasağında uzlaşma sağlanamadı

Öte taraftan yapılan toplantıda, konaklama yasağı ile ilgili görüş birliği sağlanamadığı öğrenildi. Almanya içinde bir eyaletten diğerine seyahat edenlere konaklama yasağı getirilmesinin, 8 Kasım’daki toplantıda yeniden ele alınacağı ifade edildi.Bu Haber 15.10.2020 - 10:49:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.