Almanya Türk havalimanı işçilerine ne kadar ücret ödeyecek?

Almanya Türk havalimanı işçilerine ne kadar ücret ödeyecek?

Almanya, havalimanlarında çalıştırmak üzere Türkiye’den götüreceği işçilere ödeyeceği ücreti açıkladı.


Personel yetersizliği nedeniyle havalimanlarında kaos yaşayan Almanya, çareyi Türkiye’den havalimanı çalışanı almakta bulmuştu. Almanya'daki havalimanlarına Türk işçi getirilmesi için onay çıktı. 2 bin civarında Türk işçiye ‘hızlı vize’ verilecek. İşin saatlik ücretleri en az 14 euro 25 sent olacak.

Federal iş ve işçi bulma kurumu Federal Çalışma Ajansı (BA) Almanya'da havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısının giderilmesi için Türkiye'den işçi getirilmesine yeşil ışık yaktı.

Düzenleme 6 Kasım’da sona erecek

The Pioneer'e konuşan Çalışma Ajansı'ndan bir sözcü, ajansın Türkiye'den havalimanı personeli getirilmesine özel izin verdiğini doğruladı. Geçici olacak bu özel düzenleme en geç 6 Kasım'da sona erecek.

NTV’nin aktardığına göre bu onayla beraber Türkiye'deki Alman diplomatik temsilcilikleri Almanya‘daki havalimanlarında çalışmak için yapılan her başvuru için Federal Çalışma Ajansı'ndan onay almak zorunda kalmayacak.

Federal Çalışma Ajansı Sözcüsü'nün verdiği bilgiye göre söz konusu özel izin yolcu ya da bavul taşıma hizmeti yapanlar, sürücüler ve check-in görevlilerini kapsayacak.

Sözcü özel iznin sadece Türkiye'den gelecek havalimanı görevlilerine uygulanacağını, başka ülkelerden başvuruların kabul edilmeyeceğini belirtti. Vize işlemlerinin iki-üç hafta içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Saat ücreti en az 14 euro 25 sent olacak

Federal Çalışma Ajansı'na göre Türkiye'den Almanya'ya gelecek personelin saatlik ücreti en az 14 euro 25 sent olacak. Çalışanlara resmi tatiller, pazar günleri ya da geceleri çalıştıklarında mesai ya da tatil günü ek ödemesi yapılacak. İşveren ayrıca çalışanlara barınma hizmeti sunmakla da yükümlü.

Alman hükümeti geçen hafta havalimanlarında personel sıkıntısının çözülmesi için yurt dışından eleman getirilmesinin kolaylaştırılacağını açıklamıştı. Alman Ekonomi Enstitüsü'nün (Ifo) yaptığı bir araştırmaya göre havalimanlarında halihazırda 7 bin 200 uzman personel eksik.

Havalimanlarındaki personel sıkıntısı nedeniyle son haftalarda birçok uçuş iptal edilmiş ve tatil sezonunun başlamasıyla havalimanlarında kaos yaşanmıştı. Özellikle güvenlik personelinin yetersiz olması sebebiyle yolcuların kontrolden geçirilmesi 4,5 saati bulmuştu.

Havacılık sektöründen birlikler bunun üzerine Türkiye'den işçi getirilmesi için hükümete bir teklif sunmuş ve yasal engellerin kaldırılması çağrısı yapmıştı.Bu Haber 08.07.2022 - 09:28:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.