Alman tur operatörü FTI Mısırlı iş adamına geçti

Alman tur operatörü FTI Mısırlı iş adamına geçti

Almanya Rekabet Kurulu, Mısırlı iş adamı Samih Sawiris’in FTI Group içerisindeki çoğunluk hissedarlığını onayladı. Sermaye artışından sonra Mısırlı yatırımcı tur operatörünün geleceğini güvenceye almaya yönelik yolu da açmış oldu. Ancak yönetimde herhangi bir değişiklik olmayacak.


Hissesini yüzde 33.66'dn yüzde 75'1'e çıkardı

Mısırlı iş adamı Samih Sawiris ve FTI'ın çoğunluk hissesinin sahibi oldu. Almanya Federal Rekabet Kurulunun onayıyla birlikte Mısırlı yatırımcı artık ana şirket olan FTI Finance holding Gmbh’nin yüzde 75.1’ine sahip oldu. Yatırımcı FTI GROUP bünyesine 2014 Ekim ayında katılmıştı ve bugüne kadar turizm şirketinin yüzde 33.66’sına sahipti. Ana hissedarlar FTI GROUP'un kurucusu ve CEO’su Dietmar Gunz ve Meeting Point Hotels & DMC CEO’su Roula Jouny’di.

Yönetimde kimler bulunacak?

Çoğunluk hissesinin Mısırlı girişimciye geçmesi öz sermaye artışını da beraberinde getirdi. Grubun yönetim ekibi Dietmar Gunz, Roula Jouny, Ralph Schiller, Carsten Becker ve Andreas Eickelkamp’tan oluşuyor ve böylece hükümet garantileri ile desteklenmiş bir şekilde yatırımcının yanı sıra iyi bir finansman paketi yaratıyor.

Dietmar Gunz’un yorumları şu şekilde: “Bu ‘Corona finansman paketi’ Sayın Samih Sawiris’in aile ofisi olan partnerimiz ve hissedarımız SOSTNT’nin finansal desteği ve bunun sonucunda ortaya çıkan öz sermaye artışı olmadan mümkün olmazdı. Bu destek SOSTNT’yi grubun çoğunluk hissedarı haline getirdi.”

Sawiris: Her iki taraf için de hem kazanım hem fırsat

Sawiris ise çoğunluk hissedarı olarak yeni pozisyonunu her iki taraf için de hem kazanım hem de bir fırsat olarak değerlendirdi: “2014’te FTI GROUP bünyesine katıldıktan sonra her iki taraf için büyük başarılar elde ettik. Avrupa’nın en çeşitli ve en büyük turizm şirketlerinden birinde çoğunluk hissesine sahip olarak seyahat acentesi zinciri RV Touristik ile başlattığımız tatil destinasyonları, oteller ve dağıtım kanalları portföyümüzü tamamlamış olacağız ve böylece kendimi seyahat sektörünün en önemli segmentlerine konuşlandırmış olacağım. Tekrar etmek gerekirse bu, zorlu zamanlardan kurtulabilmemiz için her iki taraf için de kazan-kazan fırsatı yarattı.” 63 yaşındaki yatırımcı destinasyon ve otel geliştirme şirketi olan ORASCOM’un da kurucusu ve başkanı.

Yönetimde değişiklik yok

FTI yönetiminde herhangi bir değişiklik planı yok: “Ortaklarımız, yönetimimiz ve şahsım arasındaki uzun işbirliği harikaydı” diyor Samiris ve ekliyor: “Bu deneyimlere dayanarak Grubun operasyonlarının yönetiminde olağandışı değişiklikler olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca, FTI ile ORASCOM arasındaki yoğun işbirliğinde de hiçbir değişiklik olmayacak.”Bu Haber 16.04.2020 - 14:14:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.