''Acilen paraya ihtiyacımız var!''

''Acilen paraya ihtiyacımız var!''
Alman seyahat endüstrisinin, ayakta kalmak ve 2020'nin kurtarılabilecek kısmını kurtarabilmek için acilen nakit paraya ihtiyaç duyduğu belirtildi.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Seyahat sektörü, koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de olduğu gibi, dünyanın değişik ülkelerinde de darboğaza girmiş durumda. Alman tur operatörleri, ayakta kalabilmek ve 2020'nin kurtarılabilecek bölümünü kurtarmak için acilen nakite ihtiyaçları olduğunu açıkladı.

Mali yükümlülükler devam ediyor ancak gelir yok

Alman iş ve turizm dergisi fvw'nun vide konferansına katılan seyahat şirketlerinin yöneticileri, şu anda seyahat şirketlerinin hiçbir gelirinin olmadığını, buna karşın maaş, kira ve diğer operasyonlara karşı ödeme sorumluluğunun devam ettiğini belirtti. Konferansa katılan 8 yönetici, finansal olarak dramatik bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Çok zor haftalar ve aylar bizi bekliyor

Acente zinciri Lufthansa City Center'ın (LCC) Genel Müdürü Markus Orth, şirket olarak krizden 6 ay içinde çıkılacağını hesapladıklarını ve bu nedenle ağustos ayına kadar kısa çalışma ödeneğine başvurduklarını söyledi. Orth, ''Çok zor haftalar ve aylar bizi bekliyor.'' dedi.

Acenteler sattıkları turların komisyonlarını da kaybetmekle karşı karşıya

Best-Reisen seyahat acentesi zincirinin müdürü Cornelius Meyer ise, seyahat acentelerinin sadece rezervasyon gelilerini kaybetmekle değil aynı zamanda iptal edilen komisyon gelirlerini de kaybetmekle karşı karşıya olduğunu söyledi. Daha iyimser bir tablo çizen bir diğer acente zinciri QTA'nın başkanı Thomas Bösl de, ''Acenteler süreçten çok sert etkilendi ancak geçmiş deneyimler acentelerin hayatta kalma konusunda son derece olduklarını ortaya koymuştur.'' şeklinde konuştu.

Seyahat şirketleri el değiştirebilir

Alman Turizm Endüstrisi (BTW) Başkanı Michael Fenzel, asıl sorunun seyahat sektörünün buna daha ne kadar dayanacağı olduğunu söyledi. Frenzel, hisse senetlerinin değer kaybetmesi nedeniyle seyahat şirketlerinin başkalarının eline geçebileceği uyarısında bulundu. Krizin destinasyonlara da sert bir darbe vurduğunu belirten Michael Frenzel, önümüzdeki dönemde destinasyonlardaki hizmetlerde de aksama olacağına dikkat çekti.

Tüm umudum 2020’nin ikinci yarısında

TUI-Almanya CEO'su Marek Andryszak ise satış, hava yolu ve otel ayağına sahip entegre bir şirket oldukları için operasyonlara hızlıca başlayabileceklerini söyledi. Andryszak, ''Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde müşteriler rezervasyon yapmaya başlasa bile, erken rezervasyonu güçlü dönemi olan bahar aylarını kaçırdığımız için sayılar geçen yılın oldukça altında olacak. Tüm umutlarımı 2020 yılının ikinci yarısına saklıyorum.'' dedi.Bu Haber 03.04.2020 - 15:45:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.