Ali Onaran Prontotour’un 2023 ciro hedefini açıkladı

Ali Onaran Prontotour’un 2023 ciro hedefini açıkladı

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, şirketin satılacağına ilişkin dedikodulardan 2022 performansına, 2023 hedeflerinden sektörün diğer sıcak gündemlerine kadar pek çok başlıkta açıklamalarda bulundu. 2023 ciro hedeflerinin 1 milyar lira olduğunu belirten Onaran, şirketin satışına veya birleşmesine ilişkin şu anda yürüyen herhangi bir görüşme olmadığını kaydetti.


Turizm Güncel

“Birtakım görüşmeler oldu ancak...”

Prontotour ile ilgili pandemi sonrası sektörde dolaşan ‘birileriyle görüşüyor, birleşiyor, satılıyor’ şeklindeki iddialarla ilgili açıklama yapan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran “Birtakım görüşmeler oldu ancak şu anda hiçbir bağlantımız veya devam eden görüşmemiz yok. Prontotour’un sahibi ve yüzde 100 hissedarı olarak yola devem ediyorum. Bu konu çok dillendirildi. Biz de sektörün bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini düşündüğümüz için böyle bir açıklama yapma gereği duyduk.” dedi.

“Şirketlerin bu tip görüşmeler yapması son derece normal”

Şirketlerin bu tip görüşmeler yapmasının son derece normal olduğunu kaydeden Onaran “Burası bir işletme ve işletmenin değerinin karşılığını bulması hem içeride sermayeyi güçlendirir hem de hisselerin sahibi olan kişinin belirli bir miktar para alarak nakite dönmesini sağlar. Pandemi sürecinde tüm turizm şirketleri gibi biz de zorlandık. O süreci nasıl atlattık herkes biliyor. Hakikaten zor bir dönemdi. Fakat bu tip görüşmeler uzadıkça bize de zarar vermeye başladı. Bir de işin kötü tarafı dedikodular maalesef çok geriden geliyor. Sizin bitirdiğiniz bir konu bakıyorsunuz şimdi karşınıza çıkmış.” ifadelerini kullandı.

“Kapıları kapatmadık ama...”

Kapıları kapatmadıklarını, hala yeni görüşmeler yapabileceklerini kaydeden Ali Onaran “Prontotour ortada olan bir şirket, değerli bir marka. Yurt dışından da ciddi hedge fonlarla da görüşmelerimiz olmuştu pandemi öncesi. Yine görüşmeler yapabiliriz ancak şu anda devam eden herhangi bir görüşmemiz yok.” diye konuştu.

“Son çeyrekte ciromuz döviz bazında 2019’un aynı dönemine ulaştı”

Prontotour’un 2022 sezonunu nasıl geçirdiği ile ilgili soruya da yanıt veren Onaran şu bilgileri paylaştı:

“2022 yılını beklentilerimizin üzerinde tamamladık. Seneye öyle bir başladık ki on mu satacağız bir mi satacağız bilmiyorduk. Çünkü yılı planlarken bir önceki yılı esas alırsınız. Ancak biz her şeye adeta yeni başlıyorduk. Buna rağmen 2022 yılının özellikle ikinci yarısı bizim için çok iyi geçti. Hatta yılın son çeyreğindeki ciromuz döviz bazında 2019 yılını yakaladı. Bu da bizi en azından 2023 için umutlandırıyor.”

Pandemiye ödemeleri alınmış ve bunların ön ödemeleri de yurt dışına veya hava yolu şirketlerine yapılmış 30 bin rezervasyonla girdiklerini anlatan Onaran “Bizim açımızdan çok zor bir dönemdi. Ancak gelinen noktada tüm ödemelerimiz yapıldı. Ne tedarikçiler ne de müşteriler açısından bir problem var, yolumuza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Müşterilerde fiyat hassasiyeti arttı”

Onaran, fiyatların yükselmesi ve insanların satın alma gücünün gerilemesi karşısında pazarın durumunu nasıl gördüğüne ilişkin bir soruya ise “Böyle dönemlerde müşteride fiyat hassasiyeti öne çıkıyor. ‘Ben markayım çok rahat bir şekilde yüksek fiyattan satarım’ demek zorlaşıyor. Bu bizim için çok iyi bir şey değil. Çünkü biz markamızla daha iyi, daha kaliteli ürünleri daha rahat fiyatlarla satmak istiyoruz ki müşterilerimize bu servisi vermeye devam edebilelim.” yanıtını verdi.

“Rezervasyonların yüzde 45’i nisan sonrasına”

Böyle dönemlerde uygun fiyatlı paket turlar ürettiklerini ifade eden Onaran, son olarak ‘uçak bileti fiyatına tur’ sloganıyla bir kampanya başlattıklarını belirtti.

Diğer taraftan erken rezervasyonlarla ilgili sevindiren gelişmeler olduğuna dikkat çeken Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı, “3, 4, 5, 6 ay sonrasına rezervasyon yapılmaya başlandı. Şu anda biz önümüzdeki haziran, temmuz ve ağustos aylarını satabiliyoruz. Bu çok güzel bir şey. Çünkü ileri tarihli rezervasyonlarda ortalama 90 günü bulamadığınız sürece problem var demektir. Şu anda yaptığımız satışların yüzde 45’i nisan sonrasına dönük. Bu da ayrıca önemli bir ayrıntı.” değerlendirmesini yaptı.

“Rehber ücretlerinde çok ciddi bir artış oldu”

Onaran, rehber ücretlerine gelen zammın acentelere etkisi ile ilgili de şu noktaların altını çizdi:

“Ben de rehber kökenli bir turizmciyim. 40 yıllık rehberim. Rehberler bizim turlarda son derece önemli. Turu rezil de edebilir vezir de. Otelden daha önemli. Ama hakikaten rehber ücretlerinde çok ciddi bir artış oldu. 1051 liradan 2 bin 343 liraya yükseldi. Belki 6 ay sonra bu para da o kadar yüksek gelmeyecek ancak şu anki durum bu.”

“Bir haftalık Mısır tatilini Antalya’dakinden daha ucuza satıyoruz, üstelik uçak dahil”

Yeni destinasyonların Prontotour’a güç verdiğini kaydeden Ali Onaran, bunlardan birinin de Mısır olduğunu söyledi. Mısır’da deniz tatili yapmanın Antalya’da tatil yapmaktan ucuz olduğunu anlatan Onaran “2010 yılındaki toplumsal olaylardan sonra Mısır’a doğru düzgün vize dahi alamıyorduk. Şimdi biraz daha rahatladı. Mısır’a ciddi bir talep olduğunu gördük ve orayı satıyoruz. Türkiye’de Antalya ve Bodrum’daki otellerin fiyatlarının artması bizi alternatif bulmaya yönlendirdi. Şimdi yakın bölgelere Antalya ve Bodrum’dan daha uygun fiyatlarla deniz tatili satabiliyoruz. Antalya’da bulunan bir markanın Mısır’daki otelini Antalya’dakinden daha ucuza satıyoruz. Hatta uçak dahil daha ucuza satıyoruz.” dedi.

Prontotour’un ana işinin outgoing olmasından dolayı iç pazarda yaşanan otel kontenjanı sorununu avantaja çevirdiklerini anlatan Onaran “Antalya veya Bodrum tatiline harcanan parayla Mısır’da uçak dahil bir hafta yurt dışı tatil imkanı sunuyoruz ve satışlar da gayet güzel gidiyor.” diye konuştu.

“2023 ciro hedefimiz 1 milyar lira”

Şirketin 2023 planları ile ilgili de bilgi veren Onaran “Pandemiden çıkışta kültür turları bizim can suyumuz oldu. Şu anda da kültür turlarında ilk 2’deyiz. 2023 yılında da yurt içi kültür turlarında yüzde 50, outgoingde ise hedefimiz 2019 ciromuza ulaşmayı hedefliyoruz. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda, 2023 ciromuzun 1 milyar lira civarında olacağını düşünüyoruz.

Son olarak konaklama vergisine ilişkin de yorum yapan Onaran, pandemi sonrası sektör henüz tam toparlanmadan verginin alınmaya başlandığını ifade etti. Onaran verginin nispi (oransal) yerine maktu (sabit) olmasının daha sağlıklı olacağını da sözlerine ekledi.Bu Haber 07.01.2023 - 16:40:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.