‘Tanıtım konusunda yapısal sorunlar oluşmasından endişe ediyoruz’

‘Tanıtım konusunda yapısal sorunlar oluşmasından endişe ediyoruz’

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, Tanıtım Ajansı'nın yönetiminde turizm kurumlarının bulunmamasının, yapısal sorunlar oluşturmasından endişe ettiklerini belirtti.


TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir; tarım, gastronomi, turizm ve eğitim alanlarında ekonomik gelişmelerin tartışıldığı Küresel İşletme ve Ekonomi Konferansı “Globe 2019”a katıldı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen konferans, 34 ülkeden akademisyen ve araştırmacıları ağırladı. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir, konferansta yaptığı konuşmada turizmin makro sorunları başlığı altında sektörde yaşanan sorunları değerlendirdi.

''Sorunlar çok olsa da üstesinden gelebiliriz''

Türk turizmindeki yapısal sorunları detaylı olarak katılımcılarla paylaşan Bilir; “Kitle turizminde yaşanan gelişimin alternatif turizm çeşitleriyle desteklenmemesi, Türkiye’nin turizmdeki rekabet gücünü ciddi oranda düşürüyor. Bu bakımdan ülke turizminin; kültür, gastronomi, kongre, sağlık, spor, gençlik, doğa, macera, inanç, alışveriş turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerinin güçlendirilmesi alınacak önlemlerin başında geliyor. Sorunlar fazla görünse de genç nüfusumuz ve sektör olarak sahip olduğumuz dinamik yapıyla üstesinden gelebiliriz” diye konuştu.

Bilir, dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için TÜRSAB olarak Türkiye Bilişim Vakfı ile ortak bir çalışma yürüttüklerini ve bir “Dijital Yol Haritası Raporu” hazırladıklarını söyledi.

''Tanıtım konusunda yapısal sorunlar oluşturabilir''

Turizmde yeni trendlerin takip edilmesinin önemli olduğunu, turizm yatırımlarında koordinasyon eksikliği yaşandığını belirten Ali Bilir, sektörün gelişmesi için tanıtımın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Bu anlamda geçtiğimiz aylarda kurulan Tanıtım Ajansı’nın önemine vurgu yaptı. “Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı’nın başarılı olmasını temenni ediyoruz. Ancak mevcut yapının yönetiminde turizm kurum ve kuruluşlarına yer verilmemesinin tanıtım konusunda yapısal sorunlar oluşturacağından endişe ediyoruz. Umuyoruz ki; Türkiye turizmini tüm yönleriyle başarılı bir şekilde tanıtan bir yaklaşım hayata geçsin” diye konuştu.

Bilir, Turizmin gelişmesine engel olan sorunların çözümü için belirli bir yol haritası çıkarılarak, bir takvime bağlanması ve çözüme yönelik adımların zamanında atılmasının önemli olduğunu söyledi.Bu Haber 05.10.2019 - 11:12:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.