‘Oyunun kuralları değişti, turizmde yeni bir döneme girildi’

‘Oyunun kuralları değişti, turizmde yeni bir döneme girildi’

Akdeniz Turistik Otelciler ve Otelciler Birliği’nin (AKTOB) ekim ayı ‘sektörle buluşmalar’ toplantısında konuşan Başkan Erkan Yağcı, veTÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizmde yeni bir döneme girildiğine ve oyunun kurallarının değiştiğine dikkat çekti
AKTOB’un Sherwood Exclusive Resort Otel’de düzenlenen ekim ayı toplantısında konuşan Dr. Erkan Yağcı,son dönemde turizmde yaşanan gelişmeleri ve Thomas Cook’un iflası ile ortaya çıkan yeni durumu değerlendirdi.

‘2023 Turizm Master Planı’nın ve hedeflerinin takipçisi olacağız’

Türkiye ve Antalya turizminin 2019 performansının sağlıklı geliştiğine dikkat çeken Dr. Yağcı, 2023 Turizm Master Planı’nın arkasında olduklarını, burada konan hedeflerin takipçisi olacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Buradaki hedeflerimiz; mesela 860 Dolarlık kişi başı gelir, gerçekçi ve çok önemli bir göstergedir. Bu geliri üretmekte zorlanacağız ama bu vizyon ve fikir birliğinin daha da gelişiyor olması, bu zorluğu kolaylaştıracaktır.

Bu dönemde doluluklarda ve sayılarda rakiplerden öndeyiz. Son dönemde Thomas Cook’un iflası ve sınır ötesi operasyonlara rağmen özellikle Ekim ayında gösterdiğimiz başarı bu etkinin çok az olacağını gösteriyor.

aktob1

‘Oyunun kuralları değişiyor’

Thomas Cook’un iflasının yalnız bizi değil tüm destinasyonları etkilediğini vurgulayan Dr.Yağcı, “Ancak bu süreçte tespitleri iyi yapmak lazım. Çünkü rekabette oyunun kuralları değişiyor. Bugün Bakanlığımızın gösterdiği liderlik ve yapılanlar oldukça yerinde. Bizim de sektör olarak düşünmemiz gerekenler var. Özellikle kış döneminde iyi hazırlanmalıyız”

Bu krizden iyi dersler çıkartmak gerektiğini de belirten Erkan Yağcı, “Erken rezervasyon indirimleri, paket tur anlaşmaları, ödeme vadeleri gibi çok sayıda bileşene yeniden bakmalıyız. Ancak bunları iyi bir koordinasyonla yapmalıyız. Oyunun kuralları yeniden oluşurken, buna katılmak, yeni senaryolar yaratmak zorundayız. Çünkü hedeflerimiz yüksek, tecrübelerimiz ve başarılarımız bizi buna zorunlu ve yetkili kılmaktadır” dedi.

Thomas Cook sonrası Türkiye kampanyası

Erkan Yağcı ayrıca, ‘Thomas Cook ve bağlantılı operatörlerle daha önce yapılmış 2019-2020 kış ve 2020 yaz rezervasyonlarını aynı koşullarla kabul edeceğimizi belirterek yurtdışında tanıtım kampanyası başlatabiliriz.’ önerisinde bulundu.

Osman Ayık: Tüm sistem sorgulanır hale geldi

Toplantıya, “Turizm en önemli ekonomik faaliyetlerden biri ve bu yüzden sorumluluğumuz büyük” diyerek başlayan, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ardından son gelişmeleri ve özellikle Thomas Cook’un iflasını değerlendirdi.

Dünyanın en büyük ikinci turizm grubunun iflasının, sistemin tümünü sorgulanabilir hale getirdiğini belirten Osman Ayık, Türkiye’nin krizi çok iyi yönettiğini ve tatilcilerin hayallerine sahip çıktığını söyledi.

Yeni dönemde, yeniliklere hazır olmak ve bunları daha koordineli konuşmak gerektiğine işaret eden Ayık, “Paket tur ve sigorta uygulamaları, pazar çeşitlendirme, ferdi turlara ağırlık verme gibi iş modellerimize daha yakından bakmak lazım. Bu arada, Bakanlık ve sektör olarak, yeterince yapamadıklarımızı da yapıcı eleştirilerle ortaya koymalı, gelişmeyi, fırsatları ve kolaylıkları tüm bölgelere yaymalıyız” dedi.

akob

Muhittin Böcek:Planlarımızın merkezinde turizm var

Sektörle Buluşmalar toplantısının ana konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yeni dönem çalışma vizyonları ile somutlaşan, hayata geçen ve geçecek olan projelerini anlattı.

20 yıldan fazladır edindiği belediyecilik deneyiminden örnekler veren Başkan Böcek, yaptıkları; kısa, orta ve uzun vadeli projelerde ve çalışmalarda, doğrudan ve dolaylı olarak turizmin merkezde olacağına işaret ederek, “Bunca yıllık deneyimimde turizmde hep iç içeydim. Öncelikle anlayışımız, “ben yaparım” değil, “biz, birlikte yaparız” şeklindedir. İşbaşına geldiğimden beri bu düsturla ilimizin bütün paydaşları ile toplantılar yapmaktayız. Dinliyor, anlamaya çalışıyor ve çözüm için çalışıyoruz.”dedi

Nüfusu 2,5 milyon, ağırladığı insan sayısı ise 20 milyonu bulan bir şehirde, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluklarının çok fazla olduğunu, mali kaynakların buna uyumlu hale gelmesi gerektiğine işaret eden Böcek, şunları söyledi:

Antalya’da taksimetreler standarda kavuşacak’

“Biz maddi manevi imkansızlıklardan, yapılamayanlardan şikayet eden bir yönetim değiliz, olmayacağız. Bu kente hizmet için yapılması gerekeni gerçekleştireceğiz. Kentte turizme de hizmet edecek yatırımları yapacak, insan merkezli bir yönetim uygulayacağız. Mesela yeni yılda Antalya’da taksimetreler standarda kavuşacak. Deniz süpürgesi, kirlilik denetimi araç gereçlerinin çoğaltılması, Alanya’dan Kaşa’a tüm arıtmaların güncellenmesi, kent içinde dış ve iç turizm için cazibe imkanlarının artırılması, Boğaçayı Projesinin iyileştirilmesi, Kundu-Belek turizm bandının çevre düzenlemerinin gerçeklemesi, heykel ve rekreasyon alanları ile kent estetiğinin zenginleştirilmesi, su fiyatlarında adaletli bir ölçeğin oluşturulması vb, bir çok adımı attık, atıyoruz. Bunarı da işin uzmanları ile yapmaya gayret gösteriyoruz. İnanıyoruz ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Antalya’yı dünyanın n güzel yeri yapmakta somut katkılar sunacağız.”

Kişisel verilerin korunması

Diğer yandan, Kişisel Verilerin Korunması kapsamında, AKTOB toplantısına konuk olan Dr. Recai Yılmaz da kısa fakat önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, daha işe başlarken üç önemli adımın çok iyi planlanması gerektiğini söyledi. Yasal hazırlık, bilgi işlem ve eğitim konularına değinen Yılmaz; risk analizi, kopyalama, saklama ve imha etme koşulları gibi detaylara girerek, Veri Envanter Sistemine kayıtların yıl sonunda tamamlanması gerektiğini hatırlattı.Bu Haber 16.10.2019 - 08:09:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.