Turizm gelişim bölgesi, ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildi

Turizm gelişim bölgesi, ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildi
2006 yılının mayıs ayında Bakanlar Kurulu kararıyla "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" olarak ilan edilerek, "Turizmi Teşvik Kanunu" kapsamına alınan Adana’nın Yumurtalık ilçesinde bir alan, şimdi de ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildi.

2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi" olarak ilan edilerek, "Turizmi Teşvik Kanunu" kapsamına alınan alınan Adana’nın Yumurtalık ilçesi, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, olarak hazırladığı bir soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı. Barut, "Bu kapsamda Adana ilimizin Yumurtalık ilçesinde de oldukça büyük bir alan EMBA Elektrik Üretim Anonim Şirketi Adana Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmiştir. Söz konusu tasarrufun her ne kadar 4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanununun 4/Ç maddesi gereğince yapıldığı ifade edilse de uygulamada çevre, hava, deniz, su, insan, hayvan, bitki ve toprak sağlığıyla ilgili endişeler ile yerel yönetimler açısından büyük bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.

Ayhan Barut'un verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

"Resmi Gazete’de duyurulan Özel Endüstri Bölgesi ilanları önceden yapılmış bir çalışmanın sonucu mudur? Bu çalışma hangi kurum ve kuruluş tarafından kim ya da kimler aracılığıyla yapılmıştır? Sonuçları nedir?

Adana ilimizde ve ilçelerimizde Özel Endüstri Bölgesi olarak bir alanı talep eden başkaca şirket/şirketler var mıdır? Bu kapsamda Özel Endüstri Bölgesi başka nerelerde ilan edilecek ve bu alanlar hangi miktarda olan alanlardır?

Bu çerçevede Yumurtalık ilçemizde söz konusu şirket için ilan edilen bu Özel Endüstri Bölgesinin ilçemize maddi ve manevi etkisi/katkısı ne/neler olacaktır?

Bir alanın Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi kararı verilirken yerel yönetimlere; Büyükşehir, İl, İlçe Belediye Başkanlarına görüş soruluyor mu? Sorulmuyorsa bu yörenin seçilmiş  belediye başkanını yok saymak değil midir? Bu aynı zamanda milli iradeyi yok sayma anlamına gelmez mi?

Ülkemizin bir ilinde belli bir alanı 'Özel Endüstri Bölgesi' olarak talep eden ve talebi karşılanmayan şirketler olmuş mudur? Olmuşsa kimlerdir? Neden onlar için Özel Endüstri Bölgesi ilanları yapılmamıştır?

 Bu özel endüstri bölgesi ilan edilen alanların özellikle enerji alanında faaliyet gösteren şirketlere yönelik yapılmasının nedeni nedir?"


Bu Haber 07.10.2019 - 10:31:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.