'Açığın alternatif pazarlarla kapatılması sanıldığı kadar kolay değil'

'Açığın alternatif pazarlarla kapatılması sanıldığı kadar kolay değil'
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Rusya ve Almanya gibi pazarlarda ortaya çıkan boşluğun alternatif pazarlar aracılığıyla kapatılmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi. Batum, dengeli yurt dışı politikası ile 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşmanın hayal olmadığını kaydetti.Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, 2023 hedeflerine ulaşmak için iç ve dış politik hareketlere dikkat çekti. Turizm sektörünün girdisinin yerli ve yabancı misafirlerin katkılarından oluştuğunu söyleyen Tunç Batum, "Dolayısıyla iç-dış politik veya ekonomik hareketlere karşı çok kırılgan yapısı var. İnsanlar tatil tercihlerini hem maddi hem de duygusal bir takım değişkenlere göre şekillendiriyorlar. Bu bağlamda Rusya krizinde de gördüğümüz üzere diplomasinin ortadan kalktığı ortamlarda çok ağır yaralar alıyoruz.''dedi.

''ANALİSTLER İKİ NOKTADA YANILIYOR''

Benzer bir durumun şu sıralar Avrupa ile yaşandığına dikkat çeken Batum, analistlerin iki noktada yanıldığını kaydetti. Batum, ''Birincisi Rusya krizinde olduğu üzere bir yıl turist gelmedi ancak ertesi yıl hepsi geri geldi mantığı çok doğru bir çıkarım değil. Sırf bu örnek bile bize yumurtaları aynı sepete koymamamız gerektiğini gösterdi diyebilirim. Yani siz yalnızca tek bir pazar üzerinden yola çıkarak bütçenizi oluşturamazsınız. Kendi pazarlamanızı riski bölecek şekilde dağıtmanız gerekir. Yoksa, Almanya veya Rusya örneğinde olduğu üzere bu ülkelerle çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntı çıktığında açılan boşluğu bir anda diğer bir pazarla doldurmanız çok zor olur. Diğer yanılgı ise; alternatif pazarların ikame edilmesi. Bu konu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bakınız Avrupa ile turizm kapasitemizin bugünlere gelmesi tam 35 yıllık bir yatırımın sonucudur. Avrupa ile ilişkilerinizi bu bağlamda değerlendirip bu pazardan gelen turizm girdilerinin son 30-35 yılda eriştiği büyüklüğe bakmanız gerekir. Aynı şekilde Rusya ise nereden baksanız 15 yıldır üzerine yatırım yapılan bir pazar. Sonuç olarak yeni pazarlar oluşturmak çok kolay değil, ciddi emek ve zaman gerekiyor. İnsanlar sanıldığı kadar kırgınlıkların üzerine hemen set çekmiyorlar, bu yatırımları yaparken duygu faktörünü unutmamak gerekir" değerlendirmesini yaptı.

''İSPANYA ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ...''

Türkiye’nin 2023 hedeflerinde turizmin rolüne de değinen Tunç Batum, "Biz 2023 vizyonunda turizmden 70 milyar dolar bekleyen, istihdamın ise yüzde 10’unu karşılayan bir sektör olmalıyız. İspanya örneğinde olduğu gibi. Turizm girdilerinin ithal ürün veya ikame ham maddeye ihtiyacı minimum olduğu için bu gelir, maliyetler çıktıktan sonra doğrudan artı haneye yazılıyor. Bu bağlamda artık hiçbir komşumuzla olumsuz ilişki yaşamak istemiyoruz sektör olarak. Nedeni ise kaybettiğimiz her yılın bilançosu bize geri toparlamak için en az iki-üç yıllık ciddi pazarlama ve imaj maliyeti çıkartıyor" şeklinde konuştu.

''450 BEŞ YILDIZLI OTEL TANITIMA YILDA 200 MİLYON DOLAR HARCIYOR''

2023 vizyonu çerçevesinde yatırımlar yaptıklarını da söyleyen Tunç Batum, "Bakınız biz Hilton Dalaman olarak kendi bölgemizdeki ilk uluslararası yarışma yapılacak kapasitede bir golf yatırımı için kollarımızı sıvadık. Bu sektöre inancımız yüksek. Turizmi çeşitlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu yıl bünyesinde olduğumuz DOKTOB ile Hint turizmini ülkemize kazandırmak için inanılmaz bir çaba içinde olduk ve olmaya devam ediyoruz. Pazarlama için Turizm Bakanlığı Tanıtım Fonu yaklaşık 60 milyon dolar harcarken, Türkiye’deki 450 adet 5 yıldızlı otel olarak senede yaklaşık 200 milyon dolar bütçeyi tanıtıma harcıyoruz. Yurt dışında özel PR şirketleri ile çalışıp tanıtım ataklarına devam ediyoruz. Bize benzeyen birçok otel, özel işletmeler, birlik ve odalar, tur operatörleri ve STK’lar benzer tanıtım çabaları içindeler. Herkesin söylemi aslında aynı. İnanılmaz bir kapasitemiz var. 70 milyar dolar hayal değil, ancak istenilen tek şey yurt dışı ilişkilerde dengeli yaklaşımlar" dedi.


Bu Haber 27.07.2017 - 15:53:45 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.