Küresel konaklama sektörünü heyecanlandıran dedikodu

Küresel konaklama sektörünü heyecanlandıran dedikodu
Küresel konaklama sektörü, Fransız otel zinciri Accor'un IHG'yi satın alabileceği dedikodusu ile çalkalanıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Küresel konaklama sektörü, dünya çapında 4 bin 800 oteli bulunan Fransız otel grubu Accor'ın 5 bin 650 oteli bulunan IHG'yi (InterContinentl Hotel Group) satın almak istediği dedikodusuyla çalkalanıyor.

Financial Times'ın Fansız Le Figaro gazetesinden aktardığı habere göre, Accor bu konuda henüz bir yaklaşım geliştirmiş değil. Şirketin CEO'su Sébastien Bazin ise, ''Doğru zaman değil'' açıklamasında bulundu.

Marriott-Starwood birleşmesi örneği

Accor'un IHG'yi satın alabileceğine ilişkin söylentilerin koronavirüs krizinden önce de gündeme geldiği kaydedilen haberde, ''Benzer bir süreç 2013 yılında Marriott'un 13 milyar dolara Starwood'u satın aldığında da yaşandı. Bu anlaşma, konaklama sektöründe bir konsolidasyon dalgasını başlattı. Bir yıl önce de Accor'un IHG'yi satan alabileceği dedikodusu dolaşıyordu. IHG, Accor'un birleşme listesindeydi.'' denildi.

Accor 1,6 milyon yataklı bir deve dönüşür

''Coğrafi olarak bakıldığında fikir mantıklı'' denilen haberde, ''Accor'uns sahip olduğu yatağın yaklaşık yarısı Asya-Pasifik bölgesinde. IHG'nin yatak kapasitesinin yüzde 60'ı ise Kuzey Amerika'da. İki grup bir araya geldiğinde 1,6 milyon yatağa ulaşıyor ve bu sayı Marriott'unkinden 200 bin yatak fazla. Marriott'un sahip olduğu yatak, Asya, Avrupa ve Amerika arasında elit bir dağılım gösteriyor.'' ifadelerine yer verildi.

Haberin devamında şu noktaların altı çizildi:

Stratejik olarak mantıklı

Birleşme fikri stratejik olarak da mantıklı. Accor'un sahip olduğu Sofitel, Mondrian, Ibis ve Mama Shelter hemen hemen her bölgeye uygun. IHG'nin yaklaşımı ise daha dar. Şirketin otellerin büyük bölümü Holiday Inn ve Holiday Inn Express markalarından oluşuyor. Ancak bu markalar, Çin gibi pazarlarda büyüme fırsatları sunuyor.

Accor’un ev IHG’nin pazar değeri

Accor'un pazar değeri 6,2 milyar, IHG'nin pazar değeri ise 7,3 milyar euro. Ancak Accor, IHG'yi satın almak için Çinli hissedar Jin Jiang International ve Katar Yatırım Otoritesi'nin desteğine ihtiyacı var. Colony Capital gibi bir dizi sermaye fonundan da destek sağlanabilir.

Teklif ne ucuz ne de kolay olacak

Ancak IHG'nin satın alınmasına ilişkin teklif ne ucuz ne de kolay olacak. IHG hisselerine hakim olan kurumların, hisse başı başlangıç fiyatını 50 sterlin olarak belirlemesi beklenmeli. Mevcut fiyatın yüzde 20'si kadar prim ve şirketin FTSE listesinin korunması gerekecek.

Mantıklı senaryo yeni hissedar

Akla yatkın senaryo ise, Accor'un IHG için 3'te bir oranında nakit kalan kısmının yeni hissedar kullanarak teklif vermesi olacaktır. Accor'un kndi hisselerini bir para birimi olarak kullanarak daha değerli bir emsal satın almasının veya yatırımcı bankaların riski, hissedar iskinden daha yüksek olcaktır.Bu Haber 24.08.2020 - 11:54:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.