ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi

ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi
ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'ya dönük yeni yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladı.

Göreve geldiği günden bu yana hedefe Rusya'yı koyan ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, bu ülkeye dönük yeni yaptırım kararları aldı. Biden'ın imzaladığı kararnameye göre Rusya'nın çeşitli kurumlarını yaptırım kapsamına alan Washington yönetimi, 10 Rus diplomatı sınır dışı edecek.

ABD Başkanı Biden'ın imzaladığı karara göre 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek. Sınır dışı edilen Rusya Diplomatları arasında "Rus istihbarat servisleri temsilcileri" olduğu öne sürüldü.

Beyaz Saray, 16 tüzel ve 16 özel kişiye Rusya hükümetinin 2020 başkanlık seçimlerini etkileme girişimlerini uygulamanın yanı sıra çeşitli dezenformasyon ve müdahale eylemlerinde bulundukları iddiasıyla yaptırım uygulandığını belirtti.

6 Rus teknoloji şirketinin Rus istihbarat servislerinin siber programına destek verdiği gerekçesiyle listeye eklendiğini bildiren Beyaz Saray, 14 Haziran 2021 tarihinden sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek ruble cinsinden veya ruble dışı tahvillerin ABD'li finans kuruluşları tarafından alınmasına yasak getirdi.

Kırım ve Ukrayna vurgusu

Yaptırım kararı kapsamında ABD'nin, Avrupa Birliği, İngiltere, Avustralya ve Kanada ile ortaklaşa, Kırım'la ilişkili olarak sekiz kişi ve kuruluşa yaptırım uyguladığı belirtildi. Kararda "Transatlantik topluluğu, Ukrayna'nın doğu Ukrayna'da, işgal altındaki Kırım'da ve Ukrayna sınırları boyunca Temas Hattı boyunca tek taraflı Rus provokasyonlarına karşı Ukrayna'yı desteklemekte ve ayrıca Rusya'nın askeri yığınağını ve kışkırtıcı retoriğini derhal durdurması gerektiği konusunda hemfikirdir" denildi.

'Afganistan ödülleri' iddiası

Öte yandan önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde öne sürülen "Rusya'nın Afganistan'daki ABD askerlerinin başlarına ödül koyduğu" iddiası da yaptırımlarla birlikte gündeme getirildi.

Konuya ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Kuvvetlerimizin güvenliği ve sıhhatini içeren bu konunun hassasiyeti göz önüne alındığında diplomatik, askeri ve istihbarat kanallarından ele alınmaktadır. ABD askeri personelinin ve müttefiklerimizin ve ortaklarımızın güvenliği ve sıhhati, ABD'nin mutlak önceliğidir." denildi.

Söz konusu iddia önceki Beyaz Saray yönetimine karşı Demokrat basın tarafından gündeme getirilmişti. Basının anonim ABD güvenlik kaynaklarına dayandırdığı iddiaya göre Rusya'nın Taliban'a her öldürdüğü ABD askeri için belirli bir meblağ sunduğu öne sürülmüş, Trump yönetimiyse bu konuda pasif kalmakla suçlanmıştı. Söz konusu iddiaları doğrulamaya ilişkin herhangi bir kanıt eski ABD Hükümeti tarafından da, şimdiki Hükümet tarafından da sunulmuş değil.

Rusya, ABD'nin olası yaptırımlarına karşılıklılık ilkesi çerçevesinde yanıt vereceğini duyurmuştu.​



Bu Haber 15.04.2021 - 16:43:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.