AB, Avrupa’ya vizesiz seyahati zorlaştıracak

AB, Avrupa’ya vizesiz seyahati zorlaştıracak

Avrupa Birliği, Schengen dışında olan ama AB'nin vize istemediği ülkelere vizesiz seyahati zorlaştırmaya hazırlanıyor. Bunların arasında Türkiye’ye vizesiz seyahat imkanı sunan ülkeler de bulunuyor.


Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, yasa dışı göçle mücadelede ve güvenlik sorunlarını önlemek amacıyla Avrupa’ya vizesiz seyahati zorlaştırmak istiyor.

BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Komisyon'un hedefinde, Arnavutluk ve Sırbistan gibi, Schengen dışında olan ama AB'nin vize istemediği bazı Balkan ülkeleri var. Özellikle Sırbistan, Türkiye merkezli yasa dışı göç için önemli bir basamak olarak görülüyor.

AB’ye göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Orta Doğu'daki gerilim sonrası Avrupa’nın güvenlik çemberinin sıkılaştırılması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Komisyonu üyelerine sunulan yeni düzenleme, Avrupa ülkeleri açısından risklerin çok fazla artması durumunda, birlik dışındaki ülkelere tanınan vize muafiyetinin "kolayca askıya alınmasını" öngörüyor.

Tasarı, AB ülkelerinin, gerekli gördükleri durumda, üçüncü ülkelere tanınan vizesiz seyahat hakkının, hızlı şekilde 36 aya kadar askıya almasına olanak tanıyor. Şu anda bu süre 27 ay ile sınırlı ve hayata geçirilmesi daha uzun zaman alıyordu.

Yeni yasal düzenlemenin hedefinde Arnavutluk ve Sırbistan gibi AB'ye komşu Balkan ülkeleri var.

Yasal düzenleme için temel oluşturan bir başka konu da, Sırbistan üzerinden Avrupa’ya yönelen yasa dışı göç olarak gösteriliyor. Komisyona göre, AB’nin Schengen vizesi istediği bazı ülkelerin vatandaşları, AB’nin vize istemediği bir başka ülkeye gidip, oradan da yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçebiliyor.

AB'ye 'sıçrama tahtası'

Hollanda Adalet Bakanlığı’nın araştırmasına göre, birçok üçüncü ülkeye vize uygulamayan Sırbistan, Avrupa’ya geçiş için önemli bir “sıçrama tahtası” işlevi görüyor. Yaşa dışı göçmenler, Sırbistan’dan kaçak yollarla Macaristan'a, Hırvatistan'a ve Slovenya'ya geçerek AB sınırlarından içeri girebiliyor.

Avrupa Komisyonu, Sırbistan’ın, AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıması nedeniyle, yakın dönemde Bangladeş ve Hindistan’dan bu ülkeye giden çok sayıda kişinin, buradan da Almanya ve Avusturya'ya geçtiğine dikkat çekiyor.

Yeni yasanın hayata geçirilmesi halinde, AB ülkeleri, güvenlik riski hissettiklerinde, diğer ülkelere yönelik vizesiz seyahat hakkını derhal askıya alabilecek. Vizesiz seyahat hakkı askıya alınan ülke, AB'nin şikayetleri konusunda adım atmayı kabul etmezse, vizesiz seyahat uygulaması tamamen sona erdirilebilecek.

Avrupa Komisyonu, Avrupa ile vizesiz seyahat anlaşması bulunan ülkelerce, başka ülke vatandaşlarına verilen pasaportları da kontrol altına almak istiyor.

Suç örgütleri veya varlıklı kişiler tarafından belirli bir yatırım ya da para karşılığı alınmış pasaport yoluyla yasa dışı göçün tespit edilmesi durumunda da, bu ülkelerin vizesiz seyahat hakkı askıya alınabilecek.Bu Haber 20.10.2023 - 14:35:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.