7 bin Alman acentenin temsilcisinden Türkiye açıklaması: Olmazsa olmaz!

7 bin Alman acentenin temsilcisinden Türkiye açıklaması: Olmazsa olmaz!
Almanya'nın en büyük satış acentesi grubu RTK'nın Başkanı Thomas Bösl ve TÜRSAB yetkilileri, basın ile bir araya gelerek sektör hakkında değerlendirmelerde bulundular. Toplantıda konuşan Bösl, ''Türkiye'deki kapasiteyi Avrupa'ya sunmadan ticari anlamda biz de rahat edemiyoruz.'' değerlendirmesini yaptı.


TurizmGüncel

Almanya ve Avrupa genelinde 7 bin acenteyi temsil eden RTK Grubu'nun başkanı Thomas Bösl, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ve TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, İstanbul İstanbul Lütfi Kırda Kongre ve Sergi Sarayı'nda basınla bir araya geldi.

Türk-Alman turizmi adına pek çok soruya yanıt veren kaılımcılar, Kuşadası'nda yapılacak Alman Seyahat Acenteleri Birliği toplantısının da kesin olarak yapılacağını dile getirdiler.BARANER: RTK İLE ÇALIŞMAYAN TUR OPERATÖRÜNÜN ŞANSI OLMAZ

RTK Grubu hakkında bilgi veren Hüseyin Baraner, ''RTK bir birlik veya dernek değil, tamamen ticari bir kuruluş. Avrupa'daki tur operatörlerinin yıllık satışlarının ana bölümünü RTK gerçekleştiriyor. Farklı bir çalışma sistemleri var. Bir yandan franchise verirken, diğer yanda da büyük tur operatörleri ile acente ortaklığı yapıyorlar. Mesela Thomas Cook'un sahip olduğu 1000 satış acentesinin yüzde 50'si RTK Grubu'na ait. TUI'nin 900, FTI'ın ise 400 satış acentesinin yüzde 50'si de RTK Grubu'nun. Bunun yanında, 2 yıl önce Hollanda'daki bütün seyahat acentelerini satın aldılar. Şu anda Hollanda'da bulunan acentelerin yüzde 50'si malı, mülkü ve binasıyla RTK'ya ait. Bu grupla çalışmayan bir tur operatörünün piyasada olma şansı yok. Almanya'da bulunan 14 bin acentenin 7 bini RTK'nın bünyesinde'' dedi.

''GERÇEK ZAMANLI RAPORLAR HAZIRLAYACAĞIZ''

TÜRSAB ile yürütecekleri çalışma kapsamında Almanya pazarının 2017 satış analizi, beklentiler ve tahminler raporunu çıkaracaklarını belirten Baraner, söz konusu çalışmayı TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ile birlikte yürüteceklerini ve en iyi senaryodan en kötü senaryoya kadar analizler hazırlayacaklarını söyledi. Baraner, ''2-3 ay beklenmeyecek. Haftalık paslaşmalar olacak. Her hafta önlem alıp satış hareketliliğine göre kararlar alıp satışları yüksek tutacağız. Avrupa'daki satışların gerçek durumunu ve fiyatlandırmayı istatiktiksel olarak sunabileceğiz.'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Almanya'daki ciro kaybının ziyaretçi kaybndan fazla olduğunun belirten RTK Grubu Başkanı Thomas Bösl ise, ''Almanya'da fiyatların yüksek olduğu erken rezervasyon dönemlerinde Türkiye, terör saldırılarından dolayı çok fazla rezervasyon alamadı. En yüksek gerçek fiyatları, kasım, aralık ve ocak aylarındaki erken rezervasyon döneminde müşteriye sunuyoruz.'' dedi.''TÜRK TURİZMCİLER, TUR OPERATÖRLERİ VE ACENTELER BİRLİKTE ÇALIŞMALI''

Rusya'dan turist akışının başlamasının aynı zamanda Almanya pazarı için bir güven unsuru anlamına geldiğini kaydeden Thoams Bösl, ''Tur operatörlerinin 2017 planlamaları henüz bitmiş değil. Bu dönemde Türk turizmcilerle tur operatörlerinin ve satış acentelerinin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Hepimiz bastıracağız. Çünkü Türkiye'deki kapasiteyi Avrupalı müşteriye sunmadan ticari anlamda biz de rahat edemiyoruz.'' diyor.

''TÜRKİYE'DEKİ OTEL KALİTESİ İSPANYA VE YUNANİSTAN'DAN YÜKSEK''

Türkiye'deki otel kalitesi ve hizmet standartlarının ne İspanya'da ne de Yunanistan'da bulunduğunu kaydeden Thomas Bösl, müşterinin de bunun farkında olduğunu kaydetti. Her destinasyonun farklı özellikleri olduğunu ve bu nedenle destinasyonları kıyaslamamak gerektiğini ifade eden Bösl, yıllar içinde Türkiye turizm alt yapısında meydana gelen gelişmeye de dikkat çekti. 

GÜRCÜN: DRV KONGRESİ KESİN OLARAK KUŞADASI'NDA YAPILACAK

Toplantıda konuşan TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise, bir soruya karşılık, tur operatörlerinin Türkiye'den vazgeçmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Gürcün, ''Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kuşadası'nda yapıalcak DRV kongresine yönelik katılımcı sayısı hızla artıyor. Şu anda sayı 500'e yaklaşmış durumda. Thomas ve TUI gibi şirketlerin Türkiye'de yatırımları var ve elleri taşın altında. TÜRSAB olarak tüm konsantrasyonumuz bu kongrenin en iyi şekilde yapılması. Kongreyi engellemek için kampanyalar yapıldı, engellenmeye çalışıldı. Ancak Almanya'daki dostlarmızın da desteğiyle kongre Kuşadası'nda yapılacak ve başarılı bir kongre olacak.'' değerlendirmesini yaptı.


Bu Haber 11.08.2016 - 12:46:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.