4 bin 350 yataklı 9 otele 706 milyon lira yatırım yapılacak

4 bin 350 yataklı 9 otele 706 milyon lira yatırım yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm yatırımına açtığı 9 kamu taşınmazının üzerine yapılacak tesislerin yatırım maliyetinin 706 milyon lirayı bulduğu belirtildi.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm yatırımlarına tahsis edilen Afyonkarahisar, Antalya, Ardahan, Kayseri, Muğla, Sakarya ve Uşak'taki arazilere toplamda 4 bin 350 yataklı 9 otel ve bir tane de golf sahası yapılacak.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'in hazırladığı habere göre, 49 yıllığına tahsis edilen söz konusu arazilere yapılacak tesislerin yatırım maliyeti 706 milyon lirayı buluyor.

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinde turizmcilere üç ila 5 yıldızlı otel yapımı karşılığında 49 yıllığına arazi tahsis edecek.

Arazilere ilişkin tahsis şartnamesinde, son başvuru tarihi 4 Kasım 2019 olarak belirtildi. Tahsis edilecekler arasında Antalya Kemer ilçesi Çamyuva’da bin yataklı; Tekirova’da, mülkiyeti ormana ait olan yerde 500 yataklı 5 yıldızlı iki otel alanı bulunuyor. Ancak bunlara ilişkin dip notta bu iki yerin, “Devletin hüküm ve tasarrufu altında (DHTA) bulunan tescil harici taşınmaz olduğu” vurgulandı. Göynük’teki arazi ise bin yataklı, 5 yıldızlı otel karşılığı tahsis edilecek. Bakanlığın 2019 yılı rakamlarına göre 5 yıldızlı bir otel için yatak başına birim maliyet 170 bin 500 lira olarak belirlendiğinden gelişmiş turizm merkezlerinde bin yataklı otelin yatırım tutarı 170 milyon 500 bin lira olarak hesaplanıyor.

DHTA detayı

Bir diğer tahsis ise Bodrum Gündoğan’da Kızılburun Mevkii’nde 550 yataklı, 5 yıldızlı otel için yapılacak. Ancak bu arazi de DHTA (Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında) kapsamında yer alıyor. Duyurunun en dikkat çeken yerlerinden biri de Sakarya Akyazı, Kuzuluk Mahallesindeki Salihiye Köyü oldu. Orman arazisi olan bu yere 18 delikli golf tesisi ve 120 yataklı, 5 yıldızlı termal otel yapımı öngörülüyor. Turizmciler, Sakarya’ya ilk kez bir golf tesisi yapılacak olmasının buradaki turist profilini de çeşitlendirebileceğini belirtiyorlar.

İlanda Kayseri Erciyes’e 120 yataklı, 3 yıldızlı; Ardahan Merkezi Yalnızçam Köyü’ne ise 68 yataklı, 3 yıldızlı otel öngörülüyor. Uşak Banaz’da ise orman alanına 4 veya 5 yıldızlı, 600 yataklı otel yapılması isteniyor.

49 yıllığına tahsis

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu tür arazileri turizm yatırımcılarına 49 yıllığına tahsis ediyor. İhalede altyapı katılım payını en yüksek veren, turizme katkı sağlayacak yatırımcılar arasında müzakere yapılıyor. Tahsis şartnamesinde Kemer Çamyuva, Göynük için katılım payının 80 milyon; Tekirova’nın ve Bodrum’un 40 milyon; Sakarya 1 milyon; Afyon, Ardahan, Erciyes, Banaz için katılım payı müzakerelerinin 500 bin liradan başlayacağı duyuruldu. Yatırımcılar, tahsis edilen arazinin orman vasıflı olması durumunda da ormana isabet eden bölüm kadar, yatırım bedelinin yüzde 3’ü tutarında ayrıca bedel ödüyorlar. Bu tutar kesin tahsisin yapılmasının ardından 5 yıl vadede, 5 eşit taksitte alınıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanda, turizme tahsis edilen 7 ildeki 9 turizm arazisi için ihale ve teklif açma tarihinin 4 Kasım 2019 saat 16.30 olduğu belirtildi.

İhale türü ’İstisna ve kampsam dışı ihaleler’ olarak belirlenen arazilerin şartname bedeli ise 10 bin TL olarak açıklandı. Bir kişinin birden fazla arazi için teklif verebileceği belirtilen ilanda, ancak her arazi için ayrı şartname bedeli ödeneceği ve ayrı dosya hazırlancağı kaydedildi.


arazi2_1

arazi1Bu Haber 09.10.2019 - 09:00:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.