2020’de Rusya’da liderlik için hangi tur operatörleri kapışacak?

2020’de Rusya’da liderlik için hangi tur operatörleri kapışacak?

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) 2020 yılında Rusya organize seyahat pazarındaki eğilimler ve temel faktörlerle ilgili uzmanların görüşünü yansıtan bir analiz hazırladı.


TurizmGüncel – Dış Haberler

Rus seyahat uzmanları, 2020 yılında Rusya organize seyahat pazarında nelerin yaşanacağına ilişkin öngörülerini paylaştı. Yorumda bulunanların ortaklaştığı nokta ise, pazardaki tüm büyük oyuncuların pozisyonlarını (ya da liderliklerini) pekiştirmek için mücadele edeceği tespiti oldu. Russian Express Genel Müdürü ise, 2020'de liderlik için Anex ve TUI Rusya’nın kapışacağını ifade etti.

İşte Rusya seyahat pazarındaki uzmanların 2020 değerlendirmeleri

TUI Rusya CEO'su Taras Demura

''Birkaç yıldır büyük oyuncular arasındaki etkileşimin değişimine ve dönüşümüne tanıklık ediyoruz. Bazıları pozisyonlarını güçlendirirken bazıları pazar paylarını kaybediyor. TUI Rusya, pozisyonunu güçlendiren şirketlere bir örnek. Son 3 yılda 7 kat büyüdük ve 2020'de 2 kat daha büyüyerek 3 milyon insanı tatile götüreceğiz. Şurası açık ki, pazar koşulları şirketlerin etkili ittifaklar kurmasını beraberinde getirecektir.

Pazardaki dönüşüme paralel olarak tüm tur operatörlerinin etkili ittifaklar kurmaya yöneleceği açık. Acenteler, fiyat-kalite dengesi iyi, kaliteli ürünler sunan ve yolcunun sorunlarını iş birliği içinde çözen tur operatörleri ile çalışmayı tercih edeceklerdir.''

Russian Express Genel Müdürü Taras Kobischanova

''Önümüzdeki yıl Rusya'da organize seyahat pazarını etkileyecek ana faktörlerden biri, TUI Rusya ile Anex Tour arasındaki liderlik rekabeti olacak. Her iki grup da pazarı domine etme noktasında son derece hırslı ve bu amaçla bir ölçüde karlılıktan feragat edebilirler. Pegas, Coral ve Biblio gibi tur operatörlerinin kendi pozisyonlarından vazgeçme niyeti olmadığına göre, 2020'nin zor bir sezon olacağı şimdiden görülüyor.

2020'nin önemli trendlerinden biri de, tur operatörlerinin web siteleri hem de OTA'lar üzerinden yapılacak direkt satışlardaki artış olacak. Bu eğilim, bankalar gibi, sektör dışı şirketlerin de paket tur pazarına daha fazla girmesine ve orada rekabetin kızışmasına alan açacak.''

Dolphin Genel Müdürü Sergey Romashkin

İnsanlar aynı parayla benzer tatilleri satın almak istiyor. Bu nedenle indirimler hala revaçta ve 2020'de de revaçta olacak. Tur operatörleri ile birlikte Rusya'daki seyahat acentesi pazarı da dönüşecek. Tur operatörleri, acentelerin sayısına değil niteliğine odaklanarak etraflarında birer acente ekosistemi oluşturacak. Bu nedenle farklılaştırılmış acente komisyonları daha karmaşık hale gelecek.

2020'de outgoing pazarı daha ılımlı bir büyüme gösterecek. En büyük artış, aile tatillerini ve her şey tatilleri merkezinde bulunduran klasik kitle turizminde yaşanacak. Günümüzde turizmin durumunu makroekonomi belirliyor. Gelirlerdeki sıkışmanın, endüstride de bir sıkışma yaratması bekleniyor. Toplam turist trafiği hafif şekilde atacak. Bu trafik, daha ucuz ülkelere ve tatil köylerine dönük olarak yeniden şekillenecek.''

Maya Lomidze: ATOR İcra Direktörü

''2020'de online rezervasyonlarının payının arttığına tanık olacağız. Her geçen yıl daha fazla sayıda insan online platformlardan ve tur operatörlerinin web sitelerinden tatil satın alacak. Bu trend yeni değil. Buradaki gelişmeyi geride bıraktığımız yıllardan bu yana gözlemliyoruz.

Bu yıl talep, bütçeli turlar ekseninde yeniden şekillenecek. Buna paralel olarak da büyük charter operasyonlarının düzenlendiği destinasyonlar diğerlerine göre daha cazip olacak. Lüks segmente olan talepte bir büyüme veya küçülme yaşanmayacak. Bütçeli tatillerse, orta segment tatillerin payından çalarak büyümeye devam edecek. Bu durum, orta segment turistlerin tur operatörleri ile seyahat etmesini sağlayacak. Avrupa gibi daha pahlı ülkeler yerine, Türkiye ya da Avrupa'ya nazaran daha uygun olan Kıbrıs ve Yunanistan'ın şansını arttıracak.''

Anex Genel Müdür Yardımcısı Yana Muromova

''Daha önce acentesine veya servis sağlayıcısına güvenen turistler için artık tur operatörü ve tur operatörü markası ön plana çıkıyor. Elbette bazı acentelerin düzenli müşterilerinin rakip tur operatörüne gitmesi beklenemez. Ancak turistlerin büyük çoğunluğu artık tur operatörü markasına odaklanmış durumda. Yaşanan iflaslar, turistlerin kendilerini daha fazla garantiye almaya dönük isteğini arttırdı. Bu nedenle mali olarak zayıf ama istikrarlı bir şirketin imajı üzerine çalışması ve kendini geliştirmesi artık imkansız. Verilerimize göre, tekrar eden müşteri sayımızın oranı son 3 yılda artarak 2019'da maksimum seviyeye ulaştı. Bu da insanların tur operatörünü seçme konusundaki eğilimine dair tespitimizi doğruluyor.''

Anex Tour'dan Jan Muromova,

''Rusya'da 2017 yılından bu yana son dakika satışları azalırken, erken rezervasyonların oranı artıyor. İnsanlar artık en iyi fiyatın 6 ay, hatta daha erken satın alımlarda söz konusu olduğunu kavradı. 2019'da yüzde 30 olan erken rezervasyon oranının, 2020'de yüzde 50'ye çıkması bekleniyor.

Evet, fiyat her zaman önemli bir rol oynuyor. Ancak Ruslar, 10 bin rubleye son dakika turlarının tarihte kaldığını artık öğrendi. Şu anda Rusya pazarı, erken rezervasyonlardaki satış derinliği ve erken rezervasyon uygulamaları açısından Avrupa'ya yaklaştı.

Klasik paket tur pazarı bir değişim içinde. Mesela bazı bloggerlar tematik orijinal turlar başlattı ve turistler bunu deniyor. Bu turlar özellikle gençler ve bekar turistler arasında yaygın. Aynı segmentte tur operatörleri için de büyük fırsat görüyorum.''

Spectrum CEO'su Evgenia Konkol

''2020'de mobil cihazlarla yapılan rezervasyonlarda önemli atışlar yaşanacak. Daha fazla hizmet mobil aracılığıyla satın alınabilir hale gelecek. Bu nedenle mobil aplikasyonlarını olmayanlar pazar payını kaybedecek. Bir satış knalı olan massengerler, ciroyu arttıracak.

Modern Rus turist giderek daha sofistike hale geliyor. Çok fazla yeri gezdiler ve gördüler. Bu nedenle popüler turist destinasyonları onların ilgisini çekmiyor. Modern Rus turist; standardı olmayan, daha az insanın gittiği, daha güzel yerlere yüzünü dönüyor.''Bu Haber 31.12.2019 - 09:44:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.