Haliçport projesinde ÇED süreci başladı, projede 3 otel de yer alıyor

 Haliçport projesinde ÇED süreci başladı, projede 3 otel de yer alıyor
Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi (Haliçport) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ÇED süreci başladı. Ulaştırma Denizlik ve Haberleşme Bakanlığı altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı dosyaya göre; Haliçport projesi kapsamında 3 otel, 2 yat limanı ve iskeleler yer alacak.


Beyoğlu, Camii Kebir Mahallesi'nde yapılacak projenin alan büyüklüğü 250 bin metrekare. 850 bin TL'lik proje yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilecek.

2010 Aralık'ta kamuya açıklanan ve ihalesi tamamlanan proje kapsamında amaç turizm potansiyeline katkı sağlarken tarihi dokuyu da onararak topluma kazandırmak.

'BÜYÜK HASAR GÖRMÜŞ ALANLAR RESTORE EDİLECEK'

Habertürk'ten Kübra Genç'in haberine göre, proje kapsamında 'Otel 1' olarak adlandırılan kısım büyük hasar görmüş halde olup halde olup restorasyon, röleve ve restitüsyon çalışmaları yapılmak suretiyle korunup; ziyaretçilerin hizmetine sunulacak. Haliçport kapsamında yapılacak yapılar çevreye olduğu kadar tarihi yarımadaya da uyumlu olacak.

'49 YILLIK YİD MODELİYLE HAYATA GEÇİRİLECEK'

İstanbul Haliç Yat Limanları ve Kompleksi (Haliçport) 4 yıl inşaat ve 45 yıl işletme süresi olmak üzere 49 yıl yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek.

Proje kapsamındaki oteller, marinalar ve iskeleler yapılması planlanan turizm kompleksinin ana birimleri olarak düşünülüyor. ziyaretçiler söz konusu proje kapsamında marina ve iskeleleri kullanarak konaklama imkanlarından faydalanabilecek.

'700 YATAK KAPASİTELİ 3 OTEL YAPILACAK'

Haliçport projesi kapsamında herbiri 70 yat kapasiteli 2 yat limanı yer alacak. Yat limanlarının haricinde 150 DTW kapasiteli 1 adet şehir hatları iskelesi (yolcu transferi amaçlı), her biri 150 DTW kapasiteli 2 adet gemi yanaşma-yolcu transfer iskelesi ve uluslararası standartlarda 5 yıldızlı olmak üzere uluslararası zincirler tarafından işletilecek nitelikte toplam oda kapasitesi 700 olan; 100 odalı hotel 1, 400 odalı hotel 2 ve 200 odalı hotel 3 isimli 3 adet 5 yıldızlı oteller bulunacak.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız.


Bu Haber 15.11.2015 - 09:22:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.