Zenginler gelişen pazarlara yöneldi

Gelişen piyasa hisse senetlerinin 2016 başlarından bu yana yaklaşık yüzde 60 yükselmesi dünyanın en zengin ailelerini cezbetti. Servet sahiplerinin parasını yöneten ‘aile ofisleri’ portföylerinde gelişen ülkelerin ağırlığı arttı.


Gelişmekte olan ülke borsaları MSCI endeksi bu hafta bir yılın zirvesini gördü. Dolar bu hafta, hafif değer kazanmasına karşın yatırımcıların ABD’de bu yıl bir kere daha faiz artırılmasına düşük ihtimal vermesi gelişen piyasalarda yükselişi destekliyor. Faiz artırım ihtimalinin zayıf olması gelişmekte olan ülke varlıklarına olan risk iştahını canlı tutarken, zanginler de paralarını değerlendirmek için bu piyasaları tercih ediyor.

UBS ve Campdan Research ortaklığıyla hazırlanan ve küresel çapta ortalama büyüklüğü 921 milyon dolar olan 262 aile ofisini kapsayan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı: Dünyanın en zengin aileleri gelişmekte olan piyasalara yönelmeye başladı. Servet sahiplerinin kişisel varlıklarını yöneten ve küçük ekiplerden oluşan ‘aile ofisleri’ genellikle serveti 150 milyon doların üzerindeki aileler için oluşturuluyor. Aile ofisleri, 2016 yılında gelişen ülke borsalarında yüzde 7 getiri sağladıktan sonra, bu piyasaların portföylerindeki ağırlığı büyümeye başladı.
Yüzde 44’ü gelişen piyasalarda yatırımını artıracak

İsviçreli finans kuruluşu UBS’in Küresel Aile Ofis Grubu Başkanı Sara Ferrari, aile ofislerinin son zamanlarda doğru tercihler yaptıklarını ve hisse senedi piyasalarındaki yatırımlarını artırarak devam edeceklerini söyledi. Sara Ferrari, bu ofislerin çoğunun rotasını gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere çevirdiğini de belirtti. Araştırmaya katılan ofislerin yüzde 44’ü gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarındaki yatırımlarını artırmayı planladığını bildirdi. Yüzde 21’i gelişmiş ülke yatırımlarını artıracağını ifade etti. Haberin devamı>>>


Bu Haber 16.09.2017 - 10:12:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.