‘Sosyal medya düzenlemesinin’ detayları belli oldu

‘Sosyal medya düzenlemesinin’ detayları belli oldu
Hükümetin sosyal medyaya dönük düzenlemesinin detayları belli oldu. Düzenleme, Türkiye’de sosyal medyaya 5 aşamalı bir yaptırım öngörüyor.


AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medya düzenlemesiyle ilgili hazırlanan teklifin içeriğine ilişkin açıklama yaptı. Türkiye’de faaliyette olan sosyal medya platformlarının idari, mali ve hukuki sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Zengin, Bu düzenlemenin en önemli amacı idari, hukuki ve mali olarak bir muhataplık teşkil etmek. "Yaptığımız düzenlemenin ana kısmını bu oluşturuyor." dedi.

''Türkiye'de merkez oluşturun diyeceğiz''

Yapılan düzenlemenin sosyal medyadaki hakarete, küfüre ve tacize son vermeyi amaçladığını ileri süren Özlem Zengin, 5651 sayılı kanun içinde ‘sosyal ağ sağlayıcı’ tanımının yapıldığını söyledi. Düzenlemeyle birlikte soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren bir düzenleme yapacaklarını beliren Zengin, ‘’Bu sosyal ağ sağlayıcılarına, Türkiye'de bir merkez oluşturmalarını, bir temsilci belirlemelerini istiyoruz.’’ dedi.

Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcısı olan ağlar

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına ilave sorumluluklar getirdiklerini anlatan Zengin, bu ağların Türkiye’de temsilcilik oluşturmaları gerektiğini, temsilcinin gerçek kişide tüzel kişi de olabileceğini, ancak gerçek kişi olması durumunda Türk vatandaşı olma şartının aranacağını ifade etti.

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının bir temsilci oluşturulmasını isteyeceklerini aktaran Zengin, bunun bir gerçek kişi de tüzel kişi de olabileceğini ancak gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olma zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Para ve bant daraltma cezsı

Beş aşamalı bir yaptırım sürecinin olduğuna ifade eden Zengin, "Kurum tarafından bu temsilcilik yerine getirilmezse 10 milyon lira idari para cezası verilecek. 30 günlük bir bekleme süresi. 30 günlük bekleme bekleme süresi içerisinde yerine gelmezse bu defa 30 milyon liralık bir idari para cezası olacak. Üçüncü aşamaya geldiğimizde kurum başkanlığı tarafından Türkiye'de bulunan vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sosyal ağ sağlayıcılarına 3 aylık reklam vermeme yasağı getirilecek. Yeni bir reklam sözleşmesi yapamayacaklar. Mevcut sözleşmeler devam edecek ama 3 ay süreyle yeni reklam yapmalarına imkan verilmeyecek. Para transferi yapılmasına da aynı şekilde imkan verilmemiş olacak. Bu üç aşamayı Kurum Başkanı tarafından cezaların yaptırımı uygulanacak.’’ dedi.

Zengin, Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla söz konusu ağlara dördüncü aşamada yüzde 50, beşinci aşamada ise yüzde 90 oranında bant daraltma cezası verileceğini söyledi.Bu Haber 21.07.2020 - 16:38:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Ahmet Dursun 27.07.2020 - 04:25

    Nusret, sosyal medya aracılığıyla Türkiye'nin mutfağını dünya aleme ilân etti. Sosyal medya'yı yasaklamaya teşne bu yasa geçer de firmalar ülkemizden ayrılırsa bu reklamın artık sosyal medya üzerinden yürüdüğü turizme de ket vurur.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.