Şimşek: Düşük KDV'yi istismar eden firmalara denetim yapılacak

Şimşek: Düşük KDV'yi istismar eden firmalara denetim yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, düşük KDV'ye tabi ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçan işletmeler için harekete geçildiğini duyurdu.


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek işletmelerin düşük Katma Değer Vergisi'ne (KDV) sahip olan ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçınma yoluna girmesinin ardından harekete geçildiğini duyurdu.

Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacak" dedi.

Şimşek'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik; Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, Gelir İdaresi Başkanlığımız ve Risk Analizi Genel Müdürlüğümüzün yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı.

Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacak.

Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz"Bu Haber 08.04.2024 - 17:11:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.