Rusya’dan Avrupa Birliği ülkelerine kötü haber

Rusya’dan Avrupa Birliği ülkelerine kötü haber

Rusya’nın enerji devi Gazprom, Avrupa’ya gaz akışını tamamen kesti.


Rus enerji devi Gazprom, trübünlerdeki arızayı gerekçe göstererek Kuzey Akım’daki gaz akışını tamamen kesti.

31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın açılması planlanan Kuzey Akım hattındaki tribünde arıza tespit edildiğini kaydeden Gazprom, arızalar tamir edilmeden gaz akışının yeniden sağlanamayacağını bu nedenle de doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Gazprom'dan 19 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım'da önceden planlanmış bakım nedeniyle 31 Ağustos'tan itibaren üç günlüğüne doğalgaz akışının durdurulacağı bildirilmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor.

Ukrayna savaşının başlamasının ardından Yamal-Avrupa hattı üzerinden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa'ya yönelik doğalgaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya'nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.Bu Haber 03.09.2022 - 13:53:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.