Küresel gıda fiyatları üst üste 3 aydır artıyor

Küresel gıda fiyatları üst üste 3 aydır artıyor

Küresel gıda fiyatları mayısta aylık yüzde 0,9 ile sınırlı artarken yıllık bazda yüzde geriledi. Türkiye'deki gıda enflasyonu ise mayısta aylık yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu 70,14 olmuştu.


Dünya gıda fiyatları, Mayıs ayında şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşlere rağmen tahıl ve süt ürünleri fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle art arda üçüncü ayda arttı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi nisan ayındaki revize edilmiş seviyeden yüzde 0,9 yükselerek mayıs ayında 120,4'e çıktı.

Gıda fiyatları bir yıl önceki seviyesine göre yüzde 3,4 düşüş gösterirken Mart 2022'de gördüğü zirvesinin yüzde 24,9 altında kaldı.

Türkiye'deki gıda fiyatları ise küresel eğilimin aksine sert artmaya devam etti.

TÜİK'e göre aylık gıda enflasyonu yüzde 1,69, yıllık gıda enflasyonu 70,14 olarak hesaplandı.

Ankara'daki gıda fiyatları referans alınarak hazırlanan Türk-İş’ in mutfak enflasyonu aylık yüzde 7,02, on iki aylık yüzde 83,06 olarak gerçekleşmişti.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mayısta aylık yüzde 6,3’e yükseldi. Buğday fiyatları Kuzey Amerika, Avrupa ve Karadeniz gibi üretim bölgelerinde 2024 hasadını sınırlayan olumsuz koşullar yüzünden arttı. Mısır fiyatları Spiroplasma hastalığının yayılması ve Güney Amerika'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle yükseldi.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 1,8 arttı. Yaz tatili öncesinde gelen talep artışı ve Batı Avrupa'da süt üretiminin tarihi seviyelerin altına düşebileceği yönündeki piyasa beklentileri artışta etkili oldu.

FAO Şeker Fiyat Endeksi ise Brezilya'da yeni hasat sezonunun iyi başlamasının yarattığı baskıyla nisan ayına göre yüzde 7,5 oranında geriledi. Uluslararası ham petrol fiyatlarındaki düşüş de şeker fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi nisan ayına göre yüzde 2,4 oranında geriledi. Mevsimsel üretim artışları ve devam eden zayıf küresel talep nedeniyle düşen palm yağı kotasyonları düşüşte etkili oldu.

FAO Et Fiyat Endeksi mayısta aylık yüzde 0,2 ile sınırlı geriledi. Kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan etlerinin uluslararası fiyatları düşerken, domuz ve küçükbaş hayvan etlerinin fiyatlarının arttı.Bu Haber 07.06.2024 - 13:51:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.