HDP, Erdoğan için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Seçim güvenliği ihlal edildiği, Cumhurbaşkanı'nın bir parti lehine seçim çalışması yürüttüğü iddiasııyla Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptığı başvuru reddedilen HDP, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.


Başvuruda, seçme ve seçilme hakkını düzenleyen Anayasanın 67/2. maddesinin, yasama organlarının seçilmesinde halkın karar ve kanaatlerinin özgürce açıklanmasını düzenleyen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 3. maddesinin ve Cumhurbaşkanlığı'nın tarafsızlığını düzenleyen anayasanın 101/4 maddesinin ihlal edildiği savunuldu.

YSK'nın ret kararının HDP'ye ulaşmasından sonra harekete geçen parti yönetimi, bu kez aynı gerekçelerle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt, HDP Merkezi Hukuk Komisyonu üyesi Hülya Çapar Duran, dün bireysel başvuru hakkını kullandı. YSK'nın ret kararında, "YSK ancak seçim iş ve işleyişlerine göre karar verebilir. Cumhurbaşkanı'nın faaliyetleri bizim takip edeceğimiz iş ve işleyişlerimiz dışındadır" ifadelerine yer verilmişti. Haberin devamı


Bu Haber 09.05.2015 - 09:38:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.