CHP Anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından zaman kaybetmeden Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.


CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, mecliste anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında yaşanan bütün hak ihlallerini belgelediklerini ve Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirterek, şunları söyledi:
 
"Anayasa, yani rejim değişiklikleri görüşmeleri sırasında hem komisyon görüşmelerinde hem Meclis görüşmeleri sırasında çok ciddi ihlaller oldu. CHP milletvekilleri, MHP’den tavrını netleştiren milletvekilleri ile 2 bağımsız milletvekili ağır bir baskı altındaydılar. Çektiğimiz videoları, fotoğrafları, seçimi düzen içinde yapması konusunda sorumlu olan katip üyelerin yazdığı şerhleri, açık oy kullanılıyor diye ve kendimizce tutanağa geçirdiğimiz itirazlarımızı Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. CHP olarak rejimi değiştiren bu değişiklikte milletvekillerinin iradelerine ipotek koyan, onları açık oya zorlayan, onları takip ederek baskı ile oy kullandıranları Anayasa Mahkemesine şikayet edeceğiz ve bu anayasa değişikliğinin iptalini isteyeceğiz. Bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Mecliste yaşanan zorbalığı ve hak ihlallerini halkımıza anlatacağız. Tek adam rejimine itiraz ediyoruz. CHP olarak seçilecek Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olsa da; başkanlık sistemine karşıyız. Atatürk bugün kalksa gelse, kendisine ’Başkan ol’ deseler, o günkü cevabını verir, ’Halk bize ne görev verdiyse onu yaparız, meclisin verdiği vazifeyi yaparız’ der. Atatürk’e ’Başkan ol’ deselerdi elinin tersiyle bugün de iterdi. Bu CHP’nin meselesi değil, parti meselesi değil, memleket meselesi, rejim meselesidir. Bugünden itibaren cumhuriyeti seven, Atatürk’ü seven vatanseverleri , cumhuriyetçileri, milliyetçileri bu tek adam rejimine ve bu felaketi getirecek olanlara karşı birleşmeye ve memleketin hayrına bir ’Hayır’ demeye davet ediyoruz. Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa zaman kaybetmeden Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Zorbalıkla kabul edilen Anayasa değişikliğini kesinlikle Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Paket hızla Cumhurbaşkanı’na gidecektir. Cumhurbaşkanı’nın onaylaması durumunda saatler geçmeden anında Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurumuzu yapacağız ve değişikliğinin iptalini isteyeceğiz." (Hürriyet)
 
 Bu Haber 23.01.2017 - 09:01:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.