Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'yaptırım' tehdidi

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'yaptırım' tehdidi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle Yunanistan ile yaşanan gerilim, Avrupa Birliği'nin de gündeminde. Yunanistan'ın yanında tavır alan AB, Türkiye'yi yaptırımla tehdit etti.


Türkiye ile Yunanistan arasında devam eden Doğu Akdeniz geriliminde Avrupa Birliği Türkiye'yi suçladı. Türkiye'ye sondaj çalışmalarını durdurma çağrısı yapan AB, Türk yetkililerin kara listeye alınması çalışmasını hızlandırılması emrini verirken AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Doğu Akdeniz krizi üzerinde Atina'yla diyalog geliştirilmemesi halinde Ankara'ya yönelik yeni yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

Euronews'te yer alan habere göre Borrell, seyahat yasağı ve varlıkların dondurulması gibi yaptırımların genişletilebileceğini, Türk gemilerinin Avrupa limanlarına, tedariklerine ve ekipmanlarına erişimden mahrum bırakılabileceğini bildirdi. Borrell, ekonomik yaptırımların da gündemde olduğunu ifade etti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de AB dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen toplantı sonrası konuşan Borrell, "Türkiye tek taraflı eylemlerden kaçınmalı. Bu, diyaloğun devam etmesine izin veren temel unsur" ifadelerini kullandı.

"Türkiye tarafında ilerleme kaydedilmezse, yeni kısıtlayıcı önlemler listesi hazırlayacağız" şeklinde konuşan Borrell, konunun 24 Eylül'deki AB zirvesinde ele alınacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı: Haddine değil

Dışişleri Bakanlığı AB'den gelen açıklamalara sert teki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "AB’nin, ülkemizin yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi, haddine değildir" denildi.

Borrell'in açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada, "Doğu Akdeniz’de gerginliğin müsebbibi, maksimalist ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve talepleriyle Yunanistan ve GKRY’dir. Ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını yok saymaya çalışan bu ikiliye AB’nin birlik dayanışması bahanesiyle koşulsuz destek vermesi gerginliği daha da tırmandırmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Aksoy'un açıklamasında, "AB’nin ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir. Zira AB Adalet Divanı’nın da teyit ettiği üzere AB’nin bu konuda bir yetkisi yoktur. Bu talep AB’nin hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Aksoy, AB'nin Doğu Akdeniz’de çözüm için tarafsız davranması ve dürüst bir arabulucu olmalısı gerektiğini ifade etti.

Merkel: Yunanistan'ı destekleme görevimiz var

Geleneksel yaz mevsimi basın toplantısında açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "AB üye ülkeleri olarak hepimizin, Yunan dostlarımızın haklarını ve söylediklerini ciddiye alma ve haklı oldukları yerde destekleme görevimiz var. Ancak ben gerilimin artmaması için çaba sarf ettim. Bu bazen sadece her iki tarafın tekrar tekrar konuşmasıyla mümkündür. Ekonomik bölgelerin pay edilmesine ilişkin oradaki tartışmalar ancak birlikte yürütülebilir. Almanya, bunun için çaba sarf ediyor.” ifadelerini kullanmıştı.Bu Haber 28.08.2020 - 18:16:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Serhan Eryörü 02.09.2020 - 12:18

    Böyle tehditle bir yere varmazlar onlar yaptırım uygulayacaksa bizim elimiz armut toplanıyor bizde onlara yaptırım uygularız arabalarını yedek parçalarını elektronik ten tut tekstile kadar bize satıyorlar Türkiye onlar için büyük pazar boykot uygularsak onların mallarına yaptırım nasılmış görsünler hiristiyan birliği

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.