Bodrum’dan Antalya’ya kadar sahil yolunu çok rahat geçtik. Kışın olumsuz şartlarına rağmen yollar düzgün ve bakımlıydı. Bunu takdirle karşılamak gerek. Hep eleştirir, kolay beğenmeyiz. Ama iyiyi gördükçe de söylemeliyiz. Bu ülkede herş ey kötü değil. İyi şeyler de yapılıyor. Ama kötülüğün fazlalığından, iyiyi kolay fark edemiyor insanımız.

  Antalya son aylarda büyük darbeler yemiş. Yaşanan sel felaketi ve fırtınaların kuvveti, şehre büyük zararlar vermiş. Kentin iç yolları bozulmuş, kaldırımları patlamış, peyzaj düzenlemeleri altüst olmuş. Bitkiler ve çiçekler harap vaziyetteydi. Umarım altyapı da hayli hasar görmüştür. Bunları düzeltmek için büyük masraflar yapılacak. Sadece para değil, zamanı da iyi kullanmak lazım. Çünkü burada sezon erken açılıyor. İlk turist uçakları Nisan’ın ilk haftasına gelmeye başlar.
      
  Türkiye kış turizmini bir türlü patlatamıyor. Nedense beceremiyoruz bu işi. Değerlerimizi dünyaya tanıtmayı ise, elimize yüzümüze bulaştırmaya başladık. Koskoca Antalya’da oteller bomboştu.Turistik bölgeler kış uykusuna yatmıştı. Kongre turizminin lafı bile geçmiyordu. Oysa ki, sadece kültür turizmi harekete geçirilse,dünya emeklilerine ilginç organizasyonlar yapılsa, gurmelere ulaşılsa, kaliteli klasik konserlerin sayısı arttırılsa, dünyanın ünlü sanatçıları çağrılabilse, Antalya’ya kışın da bir hareket getirilebilir.
      
  Yollarda konuştuğum turizmciler, yarınlara pek umutla bakmıyorlar. Fırtınadan önceki sükunet hakim ortalığa. Sektörün morali çok bozuk. Ülkemizdeki ve dünyadaki olumsuz gelişmeleri endişe ve panikle izliyorlar. Bu arada Turizm Bakanı Ömer Çelik’e de çok fena çatıyorlar. Onu gelmiş geçmiş en başarısız, turizme en ilgisiz Bakan olarak görüyorlar. Haksız da değiller hani…
      
  İddiayla söylemeliyim ki, dünyada Antalya Kaleiçi kadar güzel, ilginç, canlı ve hareketli bir merkez yok. O butik otellerin güzelliği, lokantaların çekiciliği, canlı müzik yapan barların cazibesi, kentin gece hayatını bu noktaya çekmiş. Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti müşterek bir eğitim projesi hazırlamışlar. Avrupa Birliği'nin desteklediği bu projenin konusu basın ve fikir özgürlüğü. Ankara’dan Savaş Kıratlı, Ümit Gürtuna, Prof.Korkmaz Alemdar, Seva Ülman, Mustafa Yoldaş gibi ünlü ve çok deneyimli gazeteciler gelmiş. Antalya’lı meslekdaşlarıyla  Kaleiçi’nde bir yemekte buluştular. Beni de davet ettiler, orada hem eğitim programının çerçevesi konuşuldu, hem de geçmiş anılar anlatıldı. Yemeğin verildiği lokanta  çok hoştu. Eski bir şaraphaneyi restorana çeviren genç ama çok tecrübeli bir çift, öylesine güzel bir dekorasyon yapmışlar ki, insan kendini ev ortamında hissediyor. Yiyeceklerin lezzeti, sunumu ve yaratılan sıcak atmosfer, inanın Avrupa’nın en ünlü ve pahalı restoranlarından hiç de geri değildi. Hatta daha da iyi olduğunu söyleyebilirim.
      
  Bu yolculukta kaldığım çeşitli otellerde hayli eksikler tespit ettim. Öncelikle müthiş bir kalifiye personel sıkıntısı var. Giderek büyüyen bu sıkıntıya ne çözücü bir formül aranıyor nede bulunuyor. Ayrıca otel ve restoran denetimleri yok denecek kadar az. Bazı otellerin odalarında sıcak su yok, bazılarında havluyu koymayı unutmuşlar, birinde de sabun bulamadım. Eksiklerin hiçbirinde kasıt yok ama ilgisizlik ve adamsendecilik var. Belki kışın rehaveti buna sebep oluyor. Fakat ne olursa olsun, turizm hizmeti veren müesseseler dikkatli olmak zorundalar. Aksi halde bundan zarar görebiliriz.
                             
  Antalya’da çok akıllı güvenlik ve sağlık sistemlerine rastladım. Mobil karakollar, motorsikletli genç polisler, sık aralarla devriye gezen polis arabaları dikkatimi çekti. Keza motorsikletli 112 sağlık ekibi, portatif küçük binalarda çalışan doktor ve hemşireler gördüm. Çok hoşuma gitti doğrusu. Hele polislerin Konyaaltı kumsalında kendisini jiletleyen, o fırtına ve yağmurda denize atan bir esrarkeşi ikna etmeye çalışmaları, bir saatten fazla dil dökmeleri, sert bir harekette bulunmamaları, milleti yaka paça sürükleyerek götüren, milletin gözüne biber gazı sıkan polislere alışık bizleri çok memnun etti. Nitekim operasyon bittiğinde hepimiz gidip, bizlere ‘’böyleleri de varmış dedirten o polisleri kutladık.

  CAN PULAK YAZIYOR - 1 Bodrum'dan Mersin'e


  CAN PULAK YAZIYOR - 2 Fethiye ve ötesi


  CAN PULAK YAZIYOR - 3 Kaş Havaalanı ve turizm


     

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Zafer Cengiz - 10.04.2015 19:37:02
  Film şeridi gibi bir geziyle, idrak edilmesi elbette zor olan Antalya turizminde çıplak gerçekleri özetlemek gerekirse: Kent merkezi alt yörelerin liderliğini yapamadığı için Turizmde İlin Başkenti bile olamamış, 15 yıl önce canlanan Kaleiçi turizmi dahi söndürülmüştür. Bir milyonluk yatak kapasitesine erişen Antalyada herkes geleneksel Kış Uykusuna yattığından, boş kalan yatakların doldurulması gibi bir sorun da bulunmamaktadır. Yıllardır zorunlu kış tatili yapan kalifiye personel ise, artık turizmden umudu keserek diğer sektörlere geçtiğinden, bu sorunların hiç dert edilmeyip bu yılı da kurtardık ile herkes mutlu ve Afet niteliğindeki doğal krizlere rağmen gelecek yıldan da gayet umutludur Sn.Pulak


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun