Zincir otel grupları online satış kanallarına meydan okuyor ama...

  27.04.2016 - 17:08:15  Konaklama sektöründe online kanalların dominant yapısını kırmak için harekete geçen küresel otel zincirleri, ilk adımı atarak sadakat programlarına üye müşterilerine en düşük fiyatın yüzde 2-10 altında indirimli oda satmaya başladılar. Hedef online kanalların hakimiyetini kırmak olsa da, önlerinde engel var...  TurizmGüncel

  Starwood zincirini 13,6 milyar dolara bünyesine katan Marriott Grubu, çetin geçen pazarlık sürecinde bir yandan da boş durmayarak online mecrayla ilgili önemli çalışmalar yaptı.

  MARRIOTT YÜZDE 2-4 İNDİRİM VERECEK

  Starwood'u alarak dünyanın en büyük otel zinciri konumuna gelen Marriott, sadakat programına dahil olan müşterileri için Members Rewards adlı yeni indirim sistemini hayata geçirdi. Buna göre grup, sadakat programlarına üye olan misafirlere, hafta için en düşük fiyatın yüzde 2, hafta sonu ise en düşük fiyatın yüzde 5 altında fiyata oda satacak. Nisan ortasında başlatılan uygulamanın, tüm Marriott otellerinde uygulanmaya başlayacağı kaydedildi.

  Marriott'un açıklamasında, indirimlerin sadece mobil telefonlar ve internet sitesi aracılığıyla yapılanlar ile çağrı merkezi üzerinden yapılan rezervasyonları kapsaycağı belirtildi.

  İLK ÇIKIŞ HİLTON'DAN

  Öte taraftan Marriott bu tip bir uygulamayı hayata geçiren ilk otel zinciri değil. Hilton International da, şubat ayında buna benzer bir adım atmıştı. Zincir marka, direkt rezervasyon yapan HHonors üyesi müşterilere grubun bünyesindeki 4 bin 500 otelde yüzde 10 indirim sağlayacağını duyurmuştu. Hilton ayrıca, mobil uygulama aracılığıyla direkt rezervasyon yapan üyelerine oda seçme hakkı da tanımıştı.

  Marriott'un başlattığı kampanya, Hilton'un başlattığı (tarihindeki en büyük kampanya olarak adlandırılan) ''Stop Clicking Around'' kampanyasıyla hemen hemen aynı zamana denk geldi. Hilton bu kampanyayla, Expedia ve Priceline gibi online satış kanallarını hedef almıştı.

  Hilton'un Müşteri İlişkileri ve Sadakat Programı Başkanı Mark Weinstein, ''Üçüncü parti kurumların bizim otelimize en düşük fiyat vermesi kabul edilebilir bir şey değil.'' değerlendirmesini yapıyor ve ekliyor: ''Geçen yıl 57 milyar HHonors puanı dağıttık ve rezervasyonların üçüncü parti kanallar (online acenteler vb) üzerinden yapanlar bundan faydalanamadı.''

  HYATT DA BAŞLADI, SIRA INTERCONTINENTAL'DA

  Benzer uygulamayı başlatan bir diğer zincir marka da Hyatt Hotels oldu. Grup, Hyatt Gold Passport üyesi müşterilerine, şirketin web sitesi veya mobil uygulamaları aracılığıyla rezervasyon yapanlara yüzde 10 indirim sağlamaya başladı. Kampanya şu anda grubun sadece Kuzey Amerika ve Avustralya'daki otellerinde hayata geçse de, kısa sürede küresel ölçeğe yayılacağı belirtiliyor.

  Konaklama sektörü uzmanları, Rewards Club adlı sadakat programında 92 milyon üyesi bulunan InterContinental Hotels'in de benzer bir uygulama başlatacağı görüşünde.

  OTELLER MARKALARININ FİYAT ODAKLI YAKLAŞIMA YEM OLMASINI İSTEMİYOR

  Görünen o ki, küresel otel zincirleri ciddi şekilde online satış kanallarına meydan okuyor ve bunda da oldukça kararlılar. Zincirler sadece, yerine ve oteline göre yüzde 15-30 arasında değişen, komisyonlara ayak diremiyor, aynı zamanda büyük hacimlere ulaşmış pahalı markalarının online satış kanallarının fiyat odaklı yaklaşımına yem olmasını istemiyorlar.

  İngiltere konaklama pazarının yüzde 60'ını, ABD konaklama pazarının yüzde 70'ini elinde bulunduran zincir markalar, artık otel sahibi olmaktan çok, marka yöneticisi olmaya doğru kayıyor.

  MÜŞTERİ İLE DAHA YAKIN İLİŞKİ KURMAYI SAĞLAYACAK

  Küresel otel markalarının giriştiği bu mücadelenin, müşterilerle daha yakın bir ilişki kurmayı da beraberinde getireceği ve bunun otellerin geleceği açısından son derece önemli olduğu düşünülüyor. Otellerin müşteri dataları da büyüyecek.

  OTA'LARLA YAPILAN İNDİRİM ORANI ANLAŞMALARI NE OLACAK?

  Ancak küresel zincirler için her şey güllük gülistanlık da değil... Önlerinde ciddi bir sorun var: Otellerle online satış kanalları arasında yapılan indirim oranı anlaşmaları. Anlaşmalara göre, odanın fiyatı her kanalda aynı olmak zorunda. Ancak anlaşıldığı kadarıyla, geçtiğimiz yıl OTA'lar ile zincir markalar arasında indirim oranlarına dair bir dizi müzakereler olmuş ve sadece sadakat programı üyelerine böyle bir indirim sağlanması konusunda anlaşma yapılmış. Dolayısıyla şu aşamada geniş kitlere (ya da herkese) bu şekilde satış yapılması söz konusu olmayacak.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.04.2016 - 17:08:15 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  ismail ÇALIŞKAN - 28.04.2016 10:10:33
  En iyi fiyat garantisi Avrupa nın bir çok ülkesinde zaten mahkemeler veya rekabet kurumları tarafından iptal edilmiştir. Keza benzeri bir dava Türkiye de devam etmekte olup Otelciler için olumlu sonuçlanması umudu ile bekliyoruz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun