savasdas@turizmguncel.com

Türk ve Rus dışişleri uçuşların başlatılmasını görüştü

Türk ve Rus dışişleri uçuşların başlatılmasını görüştü
Türk ve Rus dışişleri yetkilileri, iki ülke arasında uçuşların yeniden başlatılmasını görüştü.

15 Nisan'dan 21 Haziran'a kadar kısıtlanan (Haftada iki uçuş, Moskova-İstanbul) Rusya-Türkiye uçuşlarıyla ikinci resmi görüşme de yapıldı.

17 Nisan'da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyetinin Moskova'da yaptığı görüşmelerin ardından, Türkiye ile Rusya arasında uçuşların yeniden başlatılmasına ilişkin ikinci görüşmeler de yapıldı.

Sputnik aktardığı habere göre Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlık yetkilileri, pandemi nedeniyle iki ülke arasında durdurulan uçuşların, durum normale dönünce yeniden başlatılmasının çok önemli olduğu konusunda mutabık kaldı.

Rusya Dışişleri’nden Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rus meslektaşlarının dünkü görüşmesinin içeriğine ilişkin bir açıklama yayınlandı.

Ukrayna ve Karabağ da görüşüldü

Rus tarafının yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Güney Kafkasya, Ukrayna ve Orta Asya'daki mevcut durumun görüşülmesi bağlamında, bu bölgelerde barış ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik çabaların ilerideki koordinasyonu konusunda karşılıklı niyet ifade edildi. Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki Rus-Türk Ateşkesi İzleme Merkezi'nin faaliyetleri takdir edildi. Güney Kafkasya’daki ekonomi ve ulaşım iletişimindeki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı”.

“Rus tarafı, Ukrayna'nın güneydoğusundaki duruma dengeli bir yaklaşım gerekliliğini, Kiev'in militarist emellerinin ve çeşitli Rus karşıtı girişimlerinin desteklenmesinin kabul edilemezliğini vurguladı” denilen açıklama, şöyle devam etti:

“Katılımcılar, Rus-Türk siyasi diyaloğunun yüksek dinamiklerini sürdürmenin önemine vurgu yaparak, sıhhi ve epidemiyolojik durum normalleştikçe ilgili departmanlar arasındaki yakın çalışma temaslarının devam ettirilmesi ve Rusya ile Türkiye arasındaki uçak seferlerinin kapsamlı olarak yeniden başlaması konusunda mutabık kaldı.”

Tarafların ayrıca, ikili ilişkileri her yanıyla ele almaya devam etmekte anlaştıkları kaydedilen açıklamada, “Rus aşısı Sputnik V’nin Türkiye topraklarında üretilmesi dahil olmak üzere, koronavirüsün yayılımının sonuçları ile mücadele alanında işbirliğinin genişletilmesi ayrı bir önem taşımaktadır” denildi.


Bu Makale 09.06.2021 - 20:33:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizm (ci) - 10.06.2021 - 01:59

    durum normale dönünce yeniden başlatılmasının çok önemli olduğu konusunda mutabık kaldı.Vay be MUTABIK kalmışlar. Ne konuda ? Uçuşların yeniden başlatılmasının ÖNEMİ konusunda. Demek ki bu konu önemliymiş.Biz bunu gözden kaçırmışız.Demek ki neymiş ? Uçuşların başlaması önemliymiş. Büyük bir aşama bu. Bir sonraki görüşmede ; Uçuşların yeniden başlatılmasının çok önemli olduğu konusunda mutabık kalmanın önemli olduğu konusunda mutabık kalınacak.

  • otelci - 10.06.2021 - 08:14

    güzel bir haber ancak DURUM NORMALE DÖNÜNCE İFADESİ çok önemli !!! Durum ne zaman, nasıl, neye göre normale dönünce ? Yine de çok fazla ümitlenmeyelim . 14-15 Haziran daki NATO zirvesi sonucuna göre sanırım hareket edilecek.

  • Arif - 10.06.2021 - 12:20

    Ne yani şimdi?pandemi durumu normalleştiğinde karşılıklı uçuşların başlamasının önemi hakkında her iki tatafta mutabık kaldı..Eee? Demek ki pandemi bitmeden rusya turist göndermeyecek, adamlar bunu söylemiş. Yeni bir şey yok.yeni bir haber yok yani..

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.