savasdas@turizmguncel.com

Rus turizm sektöründe Türk şirket oligopolü korkusu

Rus turizm sektöründe Türk şirket oligopolü korkusu
Rusya turizm pazarında sektöre ilişkin kötümserliğin derinleştiği belirtilirken, yakında toğlu iflasların başlayabileceği belirtiliyor. Rusya'daki bir diğer endişe ise, Rusya'da Türk şirketlerin oligopol piyasası kurma ihtimali.

Yaz sezonunun ardından, ikinci dalga ile yılbaşı sezonunun da kaybedileceğinin anlaşılması, Rusya turizm sektöründe yakında toplu iflasların başlayabileceği yorumlarını güçlendiriyor.

''Türk tur operatörleri Rusya'da oligopol piyasa kurabilir''

TürkRus'un Rus turizm sektörünün etkili yayın organlarından Tourprom’dan aktardığı habere göre, şu ana kadar fazla gürültü yapılmasa bile piyasayı çok sayıda tur operatörünün terk etmeye başladığı belirtilerek uzmanların yılbaşından sonra bir kriz öngördüğü vurgulandı. Bu durumun Türk tur operatörlerinin Rusya'da “oligopol piyasa" kurmasına ((Oligopol piyasası, genelde 2, 3 veya 4 oyuncunun -üretici, aracı veya satıcı- hakimiyetinde şekillenen piyasa.) neden olabileceği iddia edildi.

''Çoğu piyasadan çekilmek zorunda kalacak''

Özellikle şubat ile nisan arasında tur operatörlerinin yasal olarak turist yardım fonuna para vermeleri ve finansal garanti için sigorta harcamaları yapmaları gereken dönemde parasızlıktan bunu yapamayacakları ve çoğunun piyasadan çekilmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

229 şirket piyasadan silindi

Avrupa’da devlet desteklerinin arttığı dönemde Rusya’da durumun gittikçe kötüleştiği vurgulanan analizde, "Beklendiği gibi, sektöre güven verecek hiçbir destek yok. Rusya turizm pazarı hızla küçülmeye, küçük ve orta ölçekli işletmeler iflas etmeye devam ediyor: 11 ay içinde, Federal Tur Operatörleri sicilinden, yurt dışında tur satışı yapan 229 turizm şirketi silindi. Bu iflas dalgası, şubat ayında, daha koronavirüs vurmadan 81 şirketle başlamıştı. Yani pandemiden önce zaten durum kötüleşmişti” vurgusu yapıldı.

2020'nin ilk çeyreğinde 174 tur acentesinin kapandığı, kasım ayı sonunda 437 şirketin faal kaldığı belirtildi. 5 yıl önce bu listede yaklaşık 2 bin 500 acente bulunuyordu.

Analiz şöyle devam ediyor:

“Durumu değerlendiren uzmanlar, şubat ayından itibaren Rusya turizm sektöründe büyük bir iflas dalgası olacağını tahmin ediyor. Her yıl 15 Nisan'a kadar, tüm tur operatörlerinin Rosturizm'e bir önceki yıl satılan tur paketlerine ilişkin yıllık raporlarını sunmaları, ayrıca kişisel sorumluluk fonu ve Turist Yardımı Rezerv Fonuna katkı sağlamaları, ayrıca sigorta şirketlerinden yeni finansal garanti poliçesi satın almaları gerekir. (…)

4 Aralık 2020 itibarıyla Rosturizm sicilinde sadece 434 tur operatörü var. 4 yıl önce bu sayı 2 bin 200 idi. Şimdi geriye, bu 434 şirketten kaçının önümüzdeki yaza kadar ayakta kalacağını ve Rusya turizm pazarında birkaç Türk tur operatörünün 'oligopol'ünün ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip görmek kalıyor. Bir oligopolün, son derece az sayıda şirketin hakim olduğu, rekabetsiz bir tür piyasa yapısı olduğunu hatırlayın. Başka bir deyişle oligopol, doğasında var olan yüksek fiyatları ile bir tür tekeldir.”


Bu Makale 07.12.2020 - 09:37:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.